آرایشی و بهداشتی, غذایی و دارویی

کلاژن هیدرولیز شده کلاژنی که راحت‌تر جذب می‌شود

کلاژن هیدرولیز شده
زمان مطالعه: 7 دقیقه

کلاژن هیدرولیز شده کلاژنی که راحت‌تر جذب می‌شود

کلاژن هیدرولیز شده (HC) یک مکمل ضد پیری است. گفته می شود که چین و چروک ها را کاهش می دهد. درد مفاصل را کاهش می دهد، سلامت استخوان ها را بهبود می بخشد و باعث کاهش وزن و غیره می شود.

کلاژن حاوی اسیدهای آمینه، بلوک های سازنده پروتئین است. شکل هیدرولیز شده این ماده، همچنین به عنوان پپتیدهای کلاژن یا هیدرولیز کلاژن شناخته می شود، به راحتی در جریان خون جذب می شود.

این مقاله کلاژن هیدرولیز شده، فواید آن و عوارض جانبی احتمالی را مورد بحث قرار می دهد. همچنین توضیح می دهد که هنگام خرید کلاژن هیدرولیز شده به دنبال چه چیزی باشید و چگونه آن را مصرف کنید.

آشنایی با کلاژن هیدرولیز شده

کلاژن یک پروتئین کلیدی که در بدن تولید می‌شود، عمدتاً در پوست، استخوان‌ها، غضروف، تاندون‌ها و دندان‌ها یافت می‌شود. نقش مهمی در ساختار و عملکرد سلول ها و بافت های بدن مانند رگ های خونی، قرنیه، لثه ها و پوست سر ایفا می کند. و باعث بهبود زخم و ترمیم استخوان می شود.

با افزایش سن، تولید این ماده کاهش می یابد. و برخی از افراد مکمل های کلاژن هیدرولیز شده را برای کمک به بازیابی HC تخلیه شده مصرف می کنند.

 • از دست دادن این ماده بین 18 تا 29 سالگی شروع می شود و پس از 40 سالگی، بدن می تواند حدود 1٪ از کلاژن خود را در سال از دست بدهد، در حدود 80 سالگی، تولید این ماده می تواند به طور کلی 75٪ در مقایسه با بزرگسالان جوان کاهش یابد.

کلاژن موجود در مکمل ها را می توان از چندین منبع حیوانی مختلف از جمله گاو و خوک استخراج کرد.

تحقیقات اخیر خواص خوب کلاژن هیدرولیز شده موجود در پوست، پوست سر و استخوان های منابع دریایی مانند ماهی و بی مهرگان مانند صدف، ستاره دریایی یا اسفنج ها را نشان داده است، و برخی از تولید کنندگان نیز این ماده را از جلبک استخراج می کنند. منابع جایگزین کلاژن هیدرولیز شده که عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده اند شامل پای مرغ و گونه قورباغه ای است که در چین و مغولستان یافت می شود.

فواید کلاژن هیدرولیز شده برای سلامتی

فواید زیادی برای مکمل های کلاژن برای سلامتی گزارش شده است.

تحقیقات کلاژن به طور خاص بر روی موارد زیر متمرکز شده است:

 • ضد پیری پوست
 • سلامت استخوان و مفاصل
 • التیام زخم
 • ترکیب بدنی

تحقیقات کمتری در مورد اثرات کلاژن بر کاهش وزن، رشد ناخن، سلامت قلب و سلامت چشم انجام شده است.

کلاژن هیدرولیز شده

سلامت پوست

این ماده در بسیاری از محصولات سلامت شخصی در صنایع آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

کلاژن حدود 70 تا 75 درصد پوست ما را تشکیل می دهد، بزرگترین اندام بدن، که از ما در برابر آسیب های خارجی محافظت می کند، به تنظیم دما کمک می کند و سایر عملکردهای حیاتی بدن را انجام می دهد، با افزایش سن، کلاژن در لایه داخلی پوست می تواند کاهش یابد و منجر به خشکی، از دست دادن خاصیت ارتجاعی و خطوط و چین و چروک شود.

مطالعات اخیر نشان داده است که مکمل های کلاژن خوراکی و آرایشی و بهداشتی در کاهش علائم پیری پوست موثر است.

در سال 2017، ژنووس و همکاران 120 فرد سالم را که فرمولاسیون مواد غذایی حاوی 50 میلی لیتر کلاژن هیدرولیز شده یا دارونما مصرف کرده بودند مورد بررسی قرار دادند.

ساختار و طبقه بندی فیبرهای کلاژن در غشاء میانی پوست نیز بهبود یافته است.

در یک پرسشنامه پس از مطالعه، 95٪ از افراد موافق بودند که پوست آنها هیدراته تر، الاستیک تر (91.6٪)، قوی تر (81.7٪) و ضخیم تر (91.7٪) است.

یک مطالعه دیگر، یک بررسی هشت هفته‌ای روی 114 بیمار سالم که در بدو تولد به آنها اختصاص داده شد، نشان داد که مصرف کلاژن کاهش قابل توجهی در چین و چروک‌های چشم در مقایسه با دارونما نشان داد.

در نهایت، یک مطالعه 12 هفته ای که شامل 106 فرد سفیدپوست زن در بدو تولد بود، نشان داد که مصرف خوراکی کلاژن مشتق شده از ماهی منجر به افزایش قابل توجه 8.83٪ در تراکم کلاژن در مقابل 0٪ با دارونما، و کاهش 31.2٪ از تکه تکه شدن کلاژن در مقابل کاهش یافت، افزایش تکه تکه شدن با دارونما.

در حالی که این مطالعات نتایج امیدوارکننده‌ای ارائه می‌دهند، استفاده از مکمل‌های کلاژن در پوست بحث‌برانگیز بوده است، به دلیل فقدان کارآزمایی‌های تصادفی کنترل‌شده در مقیاس بزرگ (RCT). علاوه بر این، برخی از افرادی که از محصولات مبتنی بر کلاژن برای اهداف پوستی استفاده می کنند، ممکن است انتظارات غیرواقعی در مورد نتایج داشته باشند.

کلاژن هیدرولیز شده

سلامت مفاصل و استخوان

تا به امروز، بیش از 60 مطالعه در مورد اثربخشی کلاژن هیدرولیز شده در کاهش آسیب HC، استئوآرتریت (درد مفاصل و فرسایش) و پوکی استخوان (کاهش تراکم استخوان) وجود دارد، این نتایج، و همچنین سطح بالایی از تحمل و ایمنی، می‌تواند مصرف هیدرولیز شده این ماده را برای استفاده طولانی‌مدت در بیماری‌های دژنراتیو استخوان و مفاصل جذاب کند.

یافته‌های اخیر شامل مطالعه روی 51 فرد یائسه است که در بدو تولد به زنان مبتلا به استئوپنی (از دست دادن استخوان) اختصاص داده شد که نشان داد افزودن کلاژن هیدرولیز شده به مکمل‌های کلسیم و ویتامین D ممکن است متابولیسم استخوان را افزایش دهد.

در مطالعه دیگری روی 250 فرد مبتلا به استئوآرتریت زانو، به شرکت کنندگان روزانه 10 گرم کلاژن هیدرولیز شده به مدت شش ماه داده شد. پس از مطالعه، بهبود قابل توجهی در راحتی مفصل زانو، بر اساس ارزیابی آنالوگ بصری و مقیاس درد، مشاهده شد. افراد با بیشترین زوال مفصل بیشترین بهره را بردند.

کلاژن هیدرولیز شده

درمان زخم

یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که مکمل‌های مبتنی بر کلاژن هیدرلیزشده می‌توانند به طور قابل توجهی بهبود زخم و پری آلبومین در گردش را بهبود بخشند و از نظر بالینی زمان سپری شده در بیمارستان را برای بیماران سوختگی کاهش دهند، پرآلبومین پایینی که در بیماران سوختگی در هنگام بستری یافت می شود، پیش بینی کننده مدت طولانی تری بستری در بیمارستان است.

در یک کارآزمایی بالینی آزمایشی در سال 2019، 31 فرد بزرگسالی که در بدو تولد مرد بودند با 20 تا 30 درصد سوختگی در کل سطح بدنشان به‌ طور تصادفی برای چهار هفته مکمل‌های مبتنی بر کلاژن یا دارونما قرار گرفتند.

پرآلبومین سرم، میزان بهبود زخم و مدت بستری در بیمارستان در ابتدا و در پایان هفته‌های دوم و چهارم بررسی شد. محققان دریافتند که پرآلبومین سرم در هفته دوم و چهارم در گروه کلاژن در مقایسه با گروه کنترل به طور قابل توجهی بالاتر بود.

تغییرات در غلظت پیش آلبومین نیز در گروه کلاژن در هفته های دوم و چهارم به طور قابل توجهی بیشتر بود. بستری شدن در بیمارستان از نظر بالینی، اما نه از نظر آماری، در گروه کلاژن در مقایسه با گروه کنترل کمتر بود.

تحقیق دیگری تأثیر مکمل کلاژن را بر درمان زخم‌های فشاری (مرحله II و IV) در 89 نفر از بیماران مراقبت طولانی‌مدت آزمایش کرد. ) در مقایسه با دارونما (امتیاز 4.66±3.55 در مقابل 4.11±3.22).

ترکیب بدنی

اگرچه مطالعات کمی بر روی انسان در مورد اثرات پپتیدهای کلاژن بر کاهش چربی بدن انجام شده است، نتایج اولیه امیدوار کننده است.

یک مطالعه کره ای در سال 2019، کارایی و تحمل پپتیدهای کلاژن پوست اسکیت (SCP) را بر کاهش چربی بدن در بزرگسالان دارای اضافه وزن بررسی کرد، 90 داوطلب سالم با میانگین شاخص توده بدنی (BMI) 9/1 ± 25.6 کیلوگرم بر متر مربع به گروه مداخله که 2000 میلی گرم SCP در روز دریافت می کردند، یا به گروه کنترل که به مدت 12 هفته دارونما دریافت می کردند، قرار گرفتند. 81 شرکت کننده (90%) مطالعه را تکمیل کردند.

تغییرات در چربی بدن با استفاده از جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (اسکن DEXA) ارزیابی شد. در پایان کارآزمایی، درصد چربی بدن و توده چربی بدن در گروه مداخله به طور معناداری بهتر از افراد در گروه کنترل بود. SCP به خوبی تحمل شد و هیچ اثر جانبی قابل توجهی از هر دو گروه گزارش نشد.

مطالعه دوم نیز نتایج مثبتی را نشان داد. در گروهی متشکل از 77 فرد قبل از یائسگی که در بدو تولد به زنان اختصاص داده شد، تمرین مقاومتی، همراه با مکمل کلاژن، نسبت به تمرین مقاومتی همراه با مکمل پلاسبو، افزایش قابل توجهی بیشتری در توده بدون چربی و قدرت گرفتن دست ایجاد کرد.

علاوه بر این، کاهش قابل توجهی در توده چربی و افزایش بارزتر در قدرت پا در گروه درمان در مقایسه با گروه کنترل وجود داشت.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی

سطح ایمنی بالای کلاژن هیدرولیز شده آن را به عنوان یک عامل برای استفاده طولانی مدت جذاب می کند. با این حال، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی مانند مشکلات گوارشی خفیف را تجربه کنند.

مطمئناً کسانی که به ماهی یا صدف آلرژی دارند باید از محصولات حاوی این مواد مانند کلاژن دریایی اجتناب کنند. آنها همچنین برای گیاهخواران یا وگان ها مناسب نیستند زیرا حاوی محصولات جانبی حیوانی هستند.

علاوه بر این، FDA نامه های هشداردهنده ای برای شرکت های آرایشی و بهداشتی صادر کرده است که ادعاهای اثبات نشده ای در مورد محصولات خود دارند یا آنها را به عنوان دارو طبقه بندی می کنند، نه لوازم آرایشی.

این نامه ها بیان می کند که محصولات با ادعای دارویی به بازار عرضه می شوند که نشان می دهد برای درمان یا پیشگیری از بیماری یا تغییر ساختار یا عملکرد بدن در نظر گرفته شده است.

اینها شامل ادعاهایی هستند مبنی بر اینکه برخی محصولات تولید کلاژن و الاستین را افزایش می دهند و در نتیجه پوستی الاستیک تر و محکم تر و با چین و چروک کمتر می شود.

مصرف کنندگان باید همیشه قبل از شروع هر رژیم مکمل با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنند.

در نهایت، مکمل های کلاژن برای ایمنی آزمایش نشده اند. این شامل جمعیت های خاصی مانند افراد باردار، والدین شیرده، کودکان و کسانی است که دارای شرایط پزشکی هستند یا دارو مصرف می کنند.

سخنی از سیکاکم

کلاژن نقش کلیدی در بدن دارد. مردم معمولاً با افزایش سن کمتر از آن استفاده می‌کنند، که باعث می‌شود برخی مکمل‌های کلاژن را جایگزین آن کنند. این یک بازار بزرگ برای مکمل های کلاژن هیدرولیز شده به دست آمده از گاو، خوک، مرغ و حیوانات دریایی ایجاد کرده است. اگرچه برخی از مطالعات مربوط به اثر کلاژن بر پوست، استخوان ها و مفاصل و بهبود زخم ها امیدوارکننده بوده است، تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

ما در سیکاکم بهترین پروتئین های هیدرولیز شده را برای شما تولیدکننده عزیز فراهم نموده ایم، با دریافت نمونه از محصولات و ارائه نظرات خود به ما در سیکاکم در تامین بهترین مواد اولیه کمک کنید.
جهت دریافت نمونه، آنالیز و اطلاع از قیمتها با کارشناسان فروش ما در سیکاکم تماس حاصل فرمائید.

پروتئین های هیدرولیز شده قابل ارائه در سیکاکم

کراتین هیدرولیز شده

کلاژن هیدرولیز شده

پروتئین هیدرولیز شده شیر، سویا،ابریشم، گندم

8 دیدگاه در “کلاژن هیدرولیز شده کلاژنی که راحت‌تر جذب می‌شود

 1. طهورا شاه قاسی گفت:

  مطلی بسیار ارزنده ای بود بسیار ممنوم

  1. محمد آزادی گفت:

   سپاس از نگاهتون

 2. حسنا کمالی گفت:

  وقت شما بخیر
  سوالی داشتم ایا کلاژن هیدرولیز شده شما را میشود مستقیم بر روی پوست یا مو مصرف کرد
  ممنون میشم جواب بدهید

  1. محمد آزادی گفت:

   مصرف کلاژنی که در حال حاضر ما توزیع میکنیم جهت استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی است و بوصرت خالص بعلت قوی بودن موجود آسیب میشه باید از یک دوز مشخص در ترکیب با آب یا ترکیب در شامپو و کرم استفاده کنید.
   با دریافت راهنمایی امکانش وجود داره

 3. حسینعلی غفاری گفت:

  عالی بود

  1. محمد آزادی گفت:

   نظر لطف شماست
   سپاس از نگاهتون

 4. الهه آذرشب گفت:

  سلام
  من مکملش و مصرف میکنم
  این ماده، خوراکیشم دارین؟؟

  1. محمد آزادی گفت:

   درود بر شما
   خیر این مادهف ماده اولیه تولید محصولات مراقبت پوست و مو هست که بصورت موضعی مصرف میشود
   برای خرید مکمل خوراکی باید از دارخانه های معتبر کشور تهیه فرمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *