شوینده

نرم کننده پارچه و لباس

نرم کننده پارچه و لباس
زمان مطالعه: 7 دقیقه

نرم کننده پارچه و لباس، در کل نرم‌کننده‌ها محصولاتی برای شستشوی لباس‌ها هستند که به گونه‌ای طراحی و تولید می‌شوند که ویژگی‌های مختلفی را در پارچه ارائه دهند، مانند نرمی عالی، کاهش ایجاد چین و چروک در طول چرخه شستشو، بهبود اتو شدن، حذف بهتر چروک‌ها پس از شستشو، حفظ رنگ و بهبود محافظت در برابر لکه.

علاوه بر این، نرم کننده های پارچه و لباس با تکنیک و فرمول هایی طراحی شده اند که ایمن، سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه هستند. امروزه تولیدکنندگان از ارزیابی‌های فنی همراه با بازخورد مصرف‌کننده برای فرموله کردن نرم‌کننده‌های موثر و مقرون به صرفه استفاده می‌کنند. بسته به نوع و برند نرم‌کننده‌ای که فرد استفاده می‌کند، می‌توان آن را در شروع چرخه لباس‌شویی در طول چرخه آبکشی اضافه و مخلوط کرد یا در همان ابتدای شستشو همراه با مواد شوینده درون لباسشویی قرار داد.

طیف گسترده ای از محصولات نرم کننده پارچه امروزه در صنعت موجود است که در اندازه ها، فرمولاسیون ها و محدوده های قیمتی مختلف وجود دارد. این نرم کننده ها همچنین ممکن است به صورت ورقه هایی برای قرار دادن در خشک کن عرضه شوند. افراد بسته به انتخاب و نیازهای خاص خود از برندها و محصولات مختلفی استفاده می کنند، اما ممکن است یک برند لزوما بهتر از دیگری نباشد.

انواع نرم کننده پارچه و لباس

نرم کننده های پارچه و لباس در دو نوع وجود دارند،

  • مایع
  • ورقه ای

نرم کننده پارچه و لباس

مایع:

نرم کننده های مایع پارچه حالت دهنده عمیق پارچه ها را ارائه می دهند. این نرم کننده ها در شستشوی نهایی وارد ماشین لباسشویی می شوند و با اضافه کردن آنها در زمان مناسب یا قرار دادن آنها در شروع شستشو می توان آنها را در ماشین لباسشویی استفاده کرد.

نرم کننده پارچه و لباس

ورقه ها:

در صورتی که دوست ندارید نرم کننده پارچه را به شستشو اضافه کنید، می توان از نوع ورق نرم کننده پارچه و لباس استفاده کرد. این نرم کننده ها در ابتدای چرخه خشک کردن وارد خشک کن می شوند و با حرارت فعال می شوند.

در حالی که هر دو نوع نرم‌کننده‌ها کار نرم‌کنندگی و شادابی کاملی را ارائه می‌دهند، نرم‌کننده‌های با کیفیت برتر نیز به محافظت از لطافت پارچه‌ها در برابر ناخالصی‌های آب که باعث زبری و محو شدن رنگ پارچه می‌شوند، کمک می‌کنند.

نحوه عملکرد آنها

رایج‌ترین مواد فعال نرم‌کننده‌ها بر پایه مولکول‌های با زنجیره بلند است که در طبیعت دارای بار مثبت هستند. این مولکول‌ها معمولاً حاوی حداقل یک گروه آبگریز (مقاوم در برابر آب) و یک اتم نیتروژن (با بار مثبت) هستند که به سمت سطح پارچه با بار منفی جذب می‌شوند. نتیجه یک پیوند یونی سست و جذب ترکیبات نرم کننده بر روی سطح پارچه است. به عبارت دیگر، نرم‌کننده‌های پارچه – چه در ماشین لباس‌شویی یا خشک‌کن قابل استفاده هستند، در ماشین لباسشویی جذب می‌شوند تا فواید مختلفی را ارائه دهند.

نرم کننده پارچه و لباس

نحوه تولید نرم کننده پارچه و لباس

نرم کننده های پارچه و لباس ابتدا با افزودن امولسیفایرها و سپس تبدیل مواد به آب تولید می شوند. مواد آماده شده حرارت داده شده و مخلوط می شود و در نهایت مواد متنوع دیگری بنا به نیاز و انتخاب به آن اضافه می شود.

روش ارجح برای تولید نرم کننده های مایع شامل حرارت دادن مواد با هم در یک ظرف اختلاط بزرگ است. مخازن اختلاط باید از فولاد ضد زنگ درجه بالا ساخته شوند تا از حمله عوامل خورنده در فرمول جلوگیری شود. مخزن به طور معمول مجهز به پوسته ای است که به بخار و آب سرد اجازه گردش می دهد، بنابراین دمای دسته را می توان به راحتی کنترل کرد. علاوه بر این مخزن دارای یک میکسر پروانه ای است که توسط یک موتور الکتریکی بزرگ به حرکت در می آید. این نوع تیغه اختلاط برش بالایی را که برای پراکندگی مناسب مواد لازم است را فراهم می کند.

اولین مرحله در فرآیند تولید، پر کردن مخزن با مقدار مشخص شده آب است. ابتدا آب اضافه می شود زیرا به عنوان یک حامل برای همه مواد دیگر عمل می کند. آب دیونیزه شده به این دلیل استفاده می شود که فاقد یون های فلزی است که می تواند عملکرد بچ را تحت تاثیر قرار دهد. فرمولاسیون های معمولی می توانند 80 تا 90 درصد آب داشته باشند.
هنگامی که آب به مخزن اضافه شد، گرم کردن و مخلوط کردن آغاز می شود. هنگامی که آب به دمای مناسب رسید، امولسیفایرها اضافه می شوند. از آنجایی که این مواد شیمیایی تمایل به مواد جامد مومی دارند، در دمای نسبتاً بالا (بین 158-176TF [70-80 درجه سانتیگراد]) اضافه می شوند. در حالی که ترتیب افزودن به فرمول بستگی دارد، معمولاً پراکندگی امولسیفایرها قبل از افزودن مواد کمتر محلول در آب مؤثرتر است. امولسیفایرها بسته به مواد شیمیایی خاصی که انتخاب می شوند بین 1-10٪ استفاده می شوند.
مواد حالت دهنده مورد استفاده در نرم کننده پارچه و لباس معمولاً محلول در آب نیستند، بنابراین پس از امولسیفایرها به فاز آب اضافه می شوند. برای یک فرمول استحکام معمولی حدود 5٪ استفاده می شود. برای فرمولاسیون های غلیظ تر، امولسیفایر 10 درصد رایج تر است. هنگامی که از ترکیب کوات و سیلیکون استفاده می شود، سیلیکون ها در سطوح پایین 0.5-1.5٪ استفاده می شوند.
هنگامی که سیلیکون های از پیش امولسیون شده در فرمول استفاده می شود، در اواخر فرآیند زمانی که دما پایین تر است و هم زدن مکانیکی کمتری در بچ وجود دارد، اضافه می شوند. اگر از سیلیکون‌های با وزن مولکولی بالاتر استفاده می‌شود که از قبل امولسیون نشده‌اند، باید در دماهای بالا با سطح هم‌زدن بالا به بچ اضافه شوند تا اطمینان حاصل شود که قطرات روغن سیلیکون به طور یکنواخت پراکنده می‌شوند.
حرارت دادن و مخلوط کردن تا زمانی که بچ یکدست شود ادامه می یابد. در این مرحله آب خنک در اطراف مخزن گردش می کند تا دما را کاهش دهد. با سرد شدن بچ، مواد باقیمانده مانند مواد نگهدارنده، رنگ‌ها و اسانس اضافه می‌شوند. این مواد در غلظت های بسیار پایین تر، معمولاً کمتر از چند درصد برای عطر و کمتر از 1 درصد برای نگهدارنده ها و رنگ ها استفاده می شوند. هنگامی که دسته کامل شد، یک نمونه به آزمایشگاه شیمی تجزیه فرستاده می شود تا اطمینان حاصل شود که استانداردهای کنترل کیفیت جامدات، pH و ویسکوزیته را برآورده می کند. دسته تکمیل شده ممکن است به یک خط پرکننده پمپ شود یا در مخازن ذخیره شود تا زمانی که برای پر شدن آماده شود.
هنگامی که محصول آماده پر شدن در بسته شد، به یک خط پرکننده خودکار منتقل می شود. بطری های پلاستیکی بر روی یک تسمه نقاله قرار می گیرند که آنها را زیر یک نازل پرکننده حمل می کند. در سر پرکننده یک قیف بزرگ وجود دارد که ماده را نگه می دارد و مقدار کنترل شده ای را که معمولاً بر اساس حجم تنظیم می شود در بطری تخلیه می کند. بسته پر شده از خط نقاله تا یک ماشین دربندی که بسته بندی را اعمال می کند و آن را سفت می کند ادامه می یابد. در نهایت، بطری های پر شده در کارتن ها و پالت های روی هم برای حمل و نقل بسته بندی می شوند.

مزایا

نرم کننده پارچه و لباس محصولی است که در هنگام شستشو برای رفع چسبندگی ساکن و نرم کردن لباس استفاده می شود و فواید آن بسیار زیاد است. به عنوان مثال می توان از نرم کننده پارچه برای کاهش چسبندگی استاتیک استفاده کرد، در نتیجه عملکرد آن، وقتی جوراب ها را از خشک کن بیرون می آورند به پلیور نمی چسبد. نرم کننده پارچه همچنین به از بین بردن و کاهش چین و چروک لباس کمک می کند. برخی از مواد ممکن است نیاز به اتو داشته باشند، اما با افزودن مقدار کمی نرم کننده به لباس های خود، می توانید چین و چروک ها را تا حد زیادی کاهش دهید.

نرم‌کننده‌های پارچه و لباس نیز حس لباس‌ها را بهتر می‌کنند، که در محصولات لباس‌شویی مانند ملحفه‌ها و حوله‌ها، و به‌ویژه آن‌هایی که بیرون آویزان می‌شوند، بسیار مشهود است. هنگامی که از نرم کننده پارچه استفاده نمی شود، این محصولات سفت تر می شوند. با افزودن کمی نرم کننده پارچه می توانید یک ست ملحفه نرم یا یک حوله کرکی درست کنید. به طور خلاصه، می توان گفت که نرم کننده پارچه مزایای زیر را ارائه می دهد:

چسبندگی استاتیک را کاهش می دهد (به ویژه در مورد الیاف پرس دائمی و مصنوعی موثر است)
پارچه ها را صاف و نرم کنید
اتو کردن را آسان تر کنید
کاهش چین و چروک
یک رایحه دلپذیر (یا اصلاً بدون عطر) اضافه کنید
احساس و ظاهر کلی پارچه را بهبود بخشید

افرادی که پوست حساس دارند یا کسانی که مشکلات آلرژی دارند ممکن است در استفاده از نرم کننده پارچه مشکل داشته باشند. واکنش آلرژیک ممکن است به دلیل اسانسی باشد که برای دادن ایجاد بوی خوش و تازه به پارچه استفاده می شود. در این صورت می توان از نرم کننده بدون معطر نیز استفاده کرد. نرم کننده های پارچه ارگانیک نیز در بازار موجود است. اگر در این مورد، نمی توان از نرم کننده پارچه استفاده کرد، می توان سرکه را به چرخه آبکشی اضافه کرد تا مقداری استاتیک را از بین ببرد و لباس ها را نرم تر کند.

نکاتی برای استفاده موثر

هنگام استفاده از نرم‌کننده‌ها، برای استفاده مؤثر و استفاده از حداکثر فواید، باید دستورالعمل‌های تولیده کننده بر روی بسته‌بندی را به دقت دنبال کنید. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد

هنگام استفاده از نرم کننده مایع، از ریختن مستقیم آن روی پارچه ها خودداری کنید زیرا تماس مستقیم باعث ایجاد لکه بر روی پارچه و یا لباس می شود. راه بهتر برای استفاده از نرم کننده این است که آن را به آب شستشو اضافه کنید و از دستگاه پخش کننده محصول یا دستگاه پخش خودکار دستگاه استفاده کنید.
از تلگراف توپی در ماشین لباسشویی به سبک لیوانی استفاده نکنید، زیرا عمل غلتش ممکن است منجر به آزاد شدن نرم کننده قبل از چرخه آبکشی شود.
هنگام استفاده از نرم کننده پارچه، باید آن را درست قبل از شروع خشک کن اضافه کنید. ورق خشک کن زیر لباس خیس ممکن است باعث ایجاد لکه شود.
ورق های خشک کن باید با بار کامل استفاده شوند. در صورتی که می خواهید یک مورد را نرم کنید، یک حوله حمام مرطوب را در خشک کن اضافه کنید تا عامل نرم کننده به طور موثرتری پخش شود.
از برچسب های مراقبت روی همه پارچه ها پیروی کنید.

ما در سیکاکم بجز تامین مواد اولیه تمامی صنایع بویژه صنایع تولید کننده لوزام آرایشی و بهداشتی به تولید و ترجمه محتوای آموزشی نیز می پردازیم ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *