شوینده

شامپو از تولید تا خرید و مصرف

شامپو
زمان مطالعه: 7 دقیقه

شامپوها محصولات رایج مراقبت از مو هستند که برای از بین بردن چربی ها، آلودگی ها، ذرات پوست مرده، شوره سر، آلاینده های محیطی و سایر آلاینده ها استفاده می شوند. هدف اصلی استفاده از شامپو حذف ذرات و تجمعات ناخواسته بدون کنده شدن موهاست. زمانی که شامپو با مخلوط آب کف می‌کند، تبدیل به یک سورفکتانت می شود که در حین تمیز کردن مو و پوست سر می‌تواند چربی های اضافی را از ساقه مو پاک کنند.

استفاده از شامپو معمولاً با نرم کننده های موجود در آن باعث سهولت شانه کردن و حالت دادن موها می شود.

مو از نظر زیبایی بخش مهمی از بدن انسان است و همه ما آرزو داریم موهایی صاف، نرم و براق داشته باشیم. ما می توانیم با استفاده از شامپوی مناسب بسته به نوع و شرایط موهایمان موهای خوب، درخشان و سالم داشته باشیم.

شامپوهای پایه محصولات مراقبت از مو هستند که برای تمیز کردن موها و از بین بردن ناخالصی ها و آلودگی های محیطی ساخته شده اند.

انواع شامپوهای پایه در صنایع شوینده موجود است که برای انواع مو، شرایط و مشکلات مختلف طراحی و فرموله شده است. این شرایط به عواملی مانند میزان تولید سبوم در پوست سر و قطر و وضعیت ساقه مو بستگی دارد.

برچسب شامپوهای پایه به طور کلی عملکرد اصلی را با ذکر “موی معمولی”، “موی چرب”، “موی خشک” یا “موی آسیب دیده و رنگ شده” مشخص می کند. تعداد کمی از شرکت‌ها غلظت شوینده‌ها و نرم‌کننده‌ها را برای تولید فرمول‌های مختلف تغییر می‌دهند، با این حال فهرست‌های مواد عمدتاً برای همه فرمول‌ها یکسان باقی می‌مانند. شرح مختصری از انواع مختلف شامپوهای پایه در زیر آورده شده است.

شامپو

انواع

شامپوهای متنوعی در صنعت موجود است که می‌توان آن‌ها را بر اساس نوع مو، وضعیت آن و اثر مورد نظر انتخاب کرد. به طور کلی شامپوها را می توان به چهار نوع اصلی طبقه بندی کرد:

شامپوهای اصلی
شامپو بچه
شامپوهای دارویی
شامپوهای حالت دهنده

شامپو بچه

اکثر شامپوهای بچه غیر سمی و ضد حساسیت هستند، زیرا به طور خاص برای مو و پوست حساس نوزادان ساخته شده اند. برخی از رایج ترین موادی که در ساخت شامپو بچه استفاده می شود عبارتند از:

آب، PEG-80 سوربیتان لورات، کوکامیدوپروپیل بتائین، سدیم تری سولفات، گلیسیرین، کوپلیمر آکریلات، آمودیمتیکون، دی استئارات PEG-150، دی استئارات گلیکول، رایحه،یکی از اسانس های معروفی که بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد اسانس بی بی جانسون یا همان Baby J است. استاردیمونیوم هیدروکسی پروپیل دی استئارات، استاردیمونیوم هیدروکسی پروپیل-پانتنیلورهی کنل تترا سدیم EDTA، PEG-14M، کواترنیوم-15 و هیدروکسید سدیم.

تولید کنندگان صابون ارگانیک از مواد گیاهی در صابون های کودک خود استفاده می کنند مانند عصاره گل، صابون شکر نارگیل و ذرت، نمک دریا، گلیسیرین گیاهی، اسید سیتریک، آکوا، اسانس هایی مانند گل همیشه بهار، کوکویمینو دی پروپیونات، گلیسریل استئارات، الکل کاتالیزشده، بوتیروسپروم (شی باتر).

شامپوهای مو معمولی

وقتی صحبت از مو می شود، وضعیت طبیعی مو (موی معمولی) یک معجزه گفته است. اکثر مردم از چربی یا خشکی بیش از حد موی خود رنج می برند، بنابراین وضعیت طبیعی مو باعث خوشحالی است. برای حالت طبیعی مو، می توانید از طیف وسیعی از محصولات استفاده کنید.

شامپوهای معمولی مو با حداقل حالت دهنده به پاکسازی خوبی می‌رسند و برای محافظت از مو در برابر هوا و آلودگی‌های خارجی فرموله شده‌اند. شامپوهای معمولی با نفوذ به مو از آن محافظت می‌کنند و به راحتی آبکشی می شوند تا چربی اضافی، کثیفی و ناخالصی‌ها از بین برود و نرم‌کننده جذب شده همچنان در آن باقی بماند و زیبایی و درخشندگی طبیعی ساقه مو را بهبود بخشد.

شامپوهای موی چرب

شامپوهای موی چرب شامپوهایی هستند که مخصوصاً برای درمان موهای چرب که ممکن است در نتیجه ترشح بیش از حد سبوم از غدد چربی در پوست سر ایجاد شوند، طراحی شده اند.

شامپوهای موی چرب با استفاده از دوز زیادی از مواد شوینده برای تمیز کردن موها و از بین بردن ناخالصی ها، کثیفی ها و چربی ها فرموله می شوند. در حین آبکشی مو، شامپو را به ریشه ها ماساژ داده و اجازه دهید در حین شستن مو به سمت پایین ساقه مو بلغزد. اگر پوست سر بیش از حد چرب است، کنترل چربی آن بسیار مفید است زیرا عدم تعادل در پوست سر به دلیل چربی ممکن است باعث ایجاد شرایطی مانند شوره سر، برخی از شرایط خارش پوست سر، درماتیت پوست سر و موارد دیگر شود. هنگام استفاده از شامپو برای موهای چرب، مراقب باشید، زیرا محصولی که ممکن است برای کنترل چربی استفاده کنید ممکن است با از بین بردن لایه محافظ پوست سر باعث آسیب طولانی مدت شود.

شامپوهای موی چرب با ویژگی های پاک کنندگی عالی و حداقل حالت دهندگی فرموله شده اند. این شامپوها با استفاده از شوینده های لوریل سولفات یا سولفوسوکسینات ساخته می شوند و برای افرادی با موهای بسیار چرب در نظر گرفته شده اند.

شامپو موهای خشک

شامپوهای موهای خشک به طور ویژه برای درمان مشکل خشکی و شکنندگی موها، که بیشترین شکایت در مورد آن است، فرموله شده اند. مشکل خشکی مو می تواند به معنای همه چیز باشد، از حالت کمی خشک تا خشکی بسیار خشن و علت آن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

علل خشکی مو

 • کمبود سبوم
 • عوامل محیطی مانند نور خورشید، باد، آب دریا، آب کلردار
 • درمان های شیمیایی مانند رنگ کردن مو
 • آسیب مکانیکی مانند صاف کردن و فر کردن و …

شامپوهای موهای خشک به منظور پاکسازی ملایم با حالت دهندگی خوب هستند. این شامپوها الکتریسیته ساکن را کاهش می دهند و موها را سالم تر و قابل کنترل تر می کنند.

شامپو موهای آسیب دیده

شامپوهای موهای آسیب دیده برای موهایی طراحی شده اند که با مواد شیمیایی مانند رنگ مو، مواد سفید کننده یا صاف کننده مو تحت درمان شیمیایی قرار گرفته اند.

موها همچنین می توانند به دلیل تمیز کردن بیش از حد، استفاده بیش از حد از وسایل حالت دهنده گرم کننده مانند اتوی مو و یا سشوار و شانه کردن شدید یا برس زدن آسیب فیزیکی ببینند. موهای بلند بیشتر از موهای کوتاه آسیب می بینند زیرا تحت یک فرآیند طبیعی قرار می گیرند که به هوازدگی معروف است، به طوری که تعداد پوسته های کوتیکول از انتهای نزدیک به انتهای انتهایی ساقه مو کاهش می یابد. .

این شامپوها با استفاده از مواد شوینده ملایم و نرم کننده ساخته می شوند تا عیوب سطح مو را ترمیم کنند. ثابت شده است که پروتئین حیوانی هیدرولیز شده یک حالت دهنده عالی برای موهای آسیب دیده است، زیرا می تواند به حداقل میزان نفوذ در ساقه و به طور موقت عیوب سطح را مسدود کند و در نتیجه موهایی براق، سالم و نرم به جا می گذارد.

شامپو

فرمولاسیون

شامپوها معمولاً با استفاده از شوینده‌ها، غلیظ‌کننده‌ها و مات‌کننده‌ها، عوامل کف‌کننده، نرم‌کننده‌ها، عوامل جداکننده، افزودنی‌های ویژه، تنظیم‌کننده‌های pH و سایر مواد (مانند اسانس ها و نگهدارنده‌ها) فرموله می‌شوند.

مواد شوینده اجزای اصلی شامپو هستند که برای از بین بردن سبوم و کثیفی استفاده می شوند. با این حال، حذف بیش از حد سبوم ممکن است موها را کدر، مستعد الکتریسیته ساکن و شانه کردن آنها دشوار کند. علاوه بر این، مصرف کنندگان معمولاً توانایی پاک کنندگی یک شامپو را با کف فراوان و طولانی مدت برابر می دانند. در حقیقت، حباب‌های بیش از حد برای ساختن یک محصول پاک‌کننده مو و از بین بردن باکتری‌های خوب لازم نیست، اما تولیدکنندگان شامپو مقدار زیادی مواد شوینده را به همراه تقویت‌کننده‌های کف اضافه می‌کنند تا کف مورد نظر مصرف‌کننده را تولید کنند. افزایش استفاده از مواد شوینده، نیاز به استفاده از نرم کننده ها و افزودنی های مختلف دیگر را در شامپوها ایجاد می کند تا مقبولیت آرایشی آنها افزایش یابد.

نحوه عملکرد شامپو

یک شامپو با از بین بردن سبوم (روغنی که توسط فولیکول های مو ترشح می شود) موها را تمیز می کند. سبوم از ساختار پروتئینی مو در برابر آسیب محافظت می کند، اما تمایل به جمع آوری و ایجاد کثیفی، ایجاد پوسته های پوست سر را دارد. سورفکتانت‌ها سبوم را از ساقه‌های مو جدا می‌کنند و در نتیجه کثیفی و سایر ناخالصی‌های چسبیده به آن را از بین می‌برند.

در حالی که صابون و شامپو هر دو حاوی سورفکتانت هستند، صابون به چربی هایی با میل ترکیبی خاصی متصل می‌شود که در صورت استفاده روی مو، چربی بیش از حد را از بین می‌برد. شامپوها بر پایه دسته دیگری از سورفکتانت ها هستند که به گونه ای متعادل هستند که از حذف چربی بیش از حد مو جلوگیری می کنند.

مکانیسم های شیمیایی، که زیربنای پاکسازی مو هستند، از نظر ماهیت مشابه صابون های سنتی هستند. موهای آسیب دیده دارای سطح آبگریز هستند که چربی های پوست مانند سبوم به آن می چسبند، اما آب در ابتدا دفع می شود. هنگامی که مو با آب ساده آبکشی می شود، چربی ها به راحتی از بین نمی روند. سورفکتانت های آنیونی به طور قابل توجهی کشش سطحی سطحی را کاهش می دهند و باعث حذف سبوم از ساقه مو می شوند. مواد روغنی غیرقطبی که روی ساقه مو وجود دارند در ساختارهای سورفکتانت میسلی شامپو محلول هستند و در طی فرآیند آبکشی حذف می شوند. همچنین حذف قابل توجهی از طریق یک سورفکتانت و نتیجه “رول کردن” روغن وجود دارد. اثر کفی که با ماساژ دادن شامپو به موها به دست می آید منجر به تمیزی و زیبایی آن می شود.

شامپو

نکات استفاده

پوست سر و موها را با آب سرد یا ملایم گرم کاملاً اشباع کنید (آب داغ باعث خشکی مو و پوست سر می شود). مقدار کمی از شامپو را روی کف دست بمالید و دست ها را به هم بمالید تا به طور یکنواخت پخش شود. حالا شامپو را با توپ های انگشت خود به پوست سر بمالید. هدف اصلی از شامپو کردن، تمیز کردن پوست سر و عدم کشش موهایتان است، از این رو روی ماساژ ملایم تمرکز کنید و اجازه دهید در حین آبکشی، کف در سراسر مو پخش شود. انجام روتین «شستشو و تکرار» ضروری نیست، مگر اینکه پوست سرتان چرب باشد.

شامپو – نکات خرید

هنگام خرید شامپو باید به خاطر داشت که انواع شامپو در بازار و برای انواع و شرایط مختلف مو طراحی و فرموله است. بنابراین لازم است از شامپویی استفاده کنید که مناسب نوع و شرایط موهای شما باشد. اگر می‌خواهید موها را نرمال و تمیز کنید، می‌توانید یک شامپوی اصلی بخرید. شامپوهای پایه در 4 نوع مختلف وجود دارند که عبارتند از – شامپو موهای خشک، شامپو موهای چرب، شامپو موهای معمولی و شامپو موهای آسیبدیده. اگر شوره سر یا هر مشکل عفونت باکتریایی دیگری در موهای خود دارید، به خرید یک شامپوی دارویی فکر کنید. اگر شامپو برای نوزاد خود میخواهید، شامپو بچه بخرید، زیرا برای پوست حساس نوزاد به اندازه کافی ملایم است. در صورت عدم تمایل به استفاده از نرم کننده به دنبال استفاده از شامپو، می توانید یک شامپو حالت دهنده (شامپو + حالت دهنده) نیز خریداری کنید.

مواد تشکیل دهنده را با دقت مطالعه کنید تا مطمئن شوید شامپویی که قرار است برای موهایتان استفاده کنید حاوی مواد شیمیایی یا سموم مضر نباشد. همچنین می‌توانید شامپوهای گیاهی طبیعی بخرید که از مواد طبیعی مانند شیکاکای، عصاره‌های گیاهی، اسانس و عطرها ساخته شده‌اند.

4 دیدگاه در “شامپو از تولید تا خرید و مصرف

 1. هانیه سادات گفت:

  مطلب بسیار مفیدی بود ممنون از شما

  1. محمد آزادی گفت:

   از لطف و توجه شما سپاسگزاریم

 2. سویدا شیرعلی گفت:

  مطلب کاملی بود ممنون

  1. محمد آزادی گفت:

   از بذل توجه شما سپاسگزاریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *