آرایشی و بهداشتی

ستیل الکل و هر آنچه درباره آن باید بدانید

ستیل الکل - الکل سیتاریل
زمان مطالعه: 4 دقیقه

ستیل الکل و آنچه باید در مورد این ماده رایج باید بدانید را در این مقاله مورد بررسی قرار داده ایم، با سیکاکم تا پایان این مطلب همراه باشید.
اگر تا به حال از لوسیون، شامپو یا نرم کننده استفاده کرده اید، ممکن است متوجه شده باشید که حاوی مواد شیمیایی به نام ستیل الکل است. خبر خوب این است که الکل سیتاریل برای شما، پوست و موهای شما “بد” نیست. مهمتر از همه، الکل سیتاریل با الکلهای “معمولی” مانند اتانول بسیار متفاوت است.

 

شما به عنوان یک مصرف کننده آگاه به سلامتی، به احتمال زیاد همیشه مراقب محصولات مراقبت از پوست و مو هستید که حاوی مواد مضر نباشند.

خوشبختانه، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) از تولیدکنندگان می خواهد که مواد موجود در برچسب محصول را ذکر کنند تا بتوانید در مورد محصولاتی که انتخاب می کنید، تصمیم گیری آگاهانه بگیرید.

 

ستیل الکل

ستیل الکل چیست؟

ستیل الکل یک ماده شیمیایی است که در محصولات آرایشی یافت می شود. این مخلوط سفید و مومی از الکل استیل و استئاریل، هر دو الکل چرب است. آنها در حیوانات و گیاهان مانند نارگیل و روغن پالم یافت می شوند. الکل های چرب در آزمایشگاه ها نیز ساخته می شوند.

آنها در محصولات مراقبت شخصی، عمدتا لوسیون های پوست، محصولات مو و کرم ها استفاده می شوند. آنها به ایجاد کرم های نرم تر، لوسیون های ضخیم تر و محصولات فوم پایدار کمک می کنند.

 

الکلهای چرب به دلیل فرمول شیمیایی آنها گاهی الکلهای زنجیره بلند نامیده می شوند. آنها معمولاً دارای تعداد زوج اتم کربن هستند و یک گروه الکل (–OH) به آخرین کربن متصل است.

شما به عنوان یک مصرف کننده آگاه به سلامتی، به احتمال زیاد همیشه مراقب محصولات مراقبت از پوست و مو هستید که حاوی مواد مضر نیستند.

 

خوشبختانه، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) از تولیدکنندگان می خواهد که مواد موجود در برچسب محصول را ذکر کنند تا بتوانید در مورد محصولاتی که انتخاب می کنیدT تصمیم گیری آگاهانه بگیرید.

برای چه کاری استفاده می شود؟

ستیل الکل از چند فاز شدن کرم ها به روغن و مایع جلوگیری می کند. یک ماده شیمیایی که به مایع و روغن در کنار هم کمک می کند، به عنوان امولسیفایر شناخته می شود. همچنین ممکن است یک محصول را غلیظ تر کرده یا قابلیت فوم شدن محصول را افزایش دهد.

 

ستیل الکل - الکل سیتاریل

محصولات دارای ستیل الکل

لوسیون های پوست

مرطوب کننده ها

کرم های پوست

ضد آفتاب

شامپو

نرم کننده ها

کرم های موبر

موس مو

کرم مو ضد وز شدن

رنگ مو

ریمل مژه و ابرو

 

 

آیا ایمن است؟

شاید شنیده باشید که باید از محصولات مو و پوست حاوی الکل اجتناب کنید. این به این دلیل است که بسیاری از الکل ها، مانند اتانول یا الکل، می توانند بسیار خشک شوند. استفاده از الکل بر روی پوست و مو می تواند منجر به خارش، پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست شود.

 

در حقیقت، الکل ها به دلیل قابلیت خشک شدن سریع و سفت شدن پوست معمولاً در محصولاتی مانند قابض، ضد عفونی کننده دست و پس از اصلاح یافت می شوند.

با این حال، الکلهای چرب، مانند ستیل الکل، به دلیل ساختار شیمیایی، مانند سایر الکلها بر پوست تأثیر نمی گذارند.

 

ترکیب شیمیایی ستیل الکل، با الکلهای شناخته شده متفاوت است. در این نوع، گروه الکل (-OH) به زنجیره ای بسیار طولانی از هیدروکربن ها (چربی ها) متصل است. این ویژگی به الکل های چرب اجازه می دهد تا آب را به دام بیندازند و احساس آرامش بخشی به پوست می دهد.

مواد شیمیایی که باعث ایجاد صافی در پوست می شوند نرم کننده نامیده می شوند. آنها با تشکیل یک لایه چرب در بالای پوست کار می کنند تا رطوبت داخل آن حفظ شود.

گروه تخصصی بررسی مواد اولیه آرایشی (CIR) به این نتیجه رسیده است که الکلهای چرب، از جمله الکل سیتاریل، برای استفاده در محصولات آرایشی بی خطر هستند. در مطالعات بالینی، مشخص شد که الکل سیتاریل سمیت قابل توجهی ندارد و غیر جهش زا است. جهش زا یک عامل شیمیایی است که DNA شما را تغییر می دهد. تغییرات DNA می تواند باعث بیماریهای خاصی مانند سرطان شود.

 

همچنین مشخص شد که باعث تحریک پوست نمی شود. با توجه به منبع FDA Trusted ، حتی محصولات آرایشی با برچسب “بدون الکل” مجاز به حاوی الکل سیتاریل و سایر الکلهای چرب هستند. الکل سیتاریل نیز در لیست افزودنی های غذایی ایمن و مجاز FDA قرار دارد.

 

مانند بسیاری از محصولات مراقبت از پوست، خطر کمی از واکنش آلرژیک به الکل سیتاریل وجود دارد. یک منبع معتبر در سال 2007 پنج مورد حساسیت به الکل سیتاریل را تأیید کرد، اما واکنش ها به سایر آلرژن های شیمیایی نیز در همه این موارد رخ داد.

مطالعه ای در سال 1996 بر روی 140 نفر مشکوک به درماتیت تماسی آرایشی نشان داد که الکل چرب معمولی دیگر، الئیل الکل، باعث ایجاد درماتیت تماسی در تقریباً 23 درصد از افراد مورد مطالعه شده است.

نتیجه نهایی

الکل سیتاریل برای نرم شدن پوست و مو و غلیظ شدن و تثبیت محصولات آرایشی مانند لوسیون و محصولات مو استفاده می شود. به عنوان یک نرم کننده، الکل سیتاریل به عنوان یک ماده موثر برای تسکین و ترمیم خشکی پوست در نظر گرفته می شود.

حتی اگر پوست بسیار حساسی دارید، احتمالاً نیازی به اجتناب از محصولات حاوی الکل سیتاریل ندارید. استفاده از آن بر روی پوست و مو نه تنها ایمن و غیر سمی تلقی می شود، بلکه مانند سایر الکل ها خشک کننده یا تحریک کننده نیست. با توجه به ساختار شیمیایی آن، الکل سیتاریل حتی توسط FDA مجاز است به عنوان عنصری در محصولات برچسب گذاری شده “بدون الکل”.

جهت دیدن اطلاعات محصول کلیک کنید و یا برای خرید این ماده  هم اکنون با کارشناسان فروش سیکاکم تماس حاصل فرمائید. سیکاکم تامین کننده مواد اولیه خام شیمیایی در کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *