آرایشی و بهداشتی, شوینده, کشاورزی

DPG یا دی پروپیلن گلیکول چیست؟

DPG
زمان مطالعه: 4 دقیقه

DPG یا دی پروپیلن گلیکول نوعی الکل است که در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست برای بهبود بافت و پایداری فرمول استفاده می شود. این ماده به طور عمده به عنوان حلال، عامل کاهش ویسکوزیته، ماده پوشاننده و ماده معطر استفاده می شود. DPG مایعی بی رنگ، تقریباً بدون بو و کمی چسبناک با نقطه جوش زیاد است. علاوه بر این، DPG رطوبت ساز است و به عنوان یک ماده مرطوب کننده عمل می کند، به این معنی که آب را جذب می کند و هیدراتاسیون محصولات را افزایش می دهد.

این ماده کاملاً در آب و بسیاری از حلالهای آلی قابل اختلاط است. این توانایی، همراه با سمیت کم و میزان تبخیر کم، DPG را به یک ماده شیمیایی تبدیل می کند که یک واسطه واکنش پذیر بسیار مفید در طیف وسیعی از صنایع است.

DPG عضوی از گروه ترکیبات گلیکول است. به عبارت ساده، “گلیکول” اصطلاحی برای هر ترکیب آلی متعلق به خانواده الکل است. یک گلیکول، که ممکن است به آن دیول نیز گفته شود، از دو گروه هیدروکسیل متصل به اتمهای مختلف کربن تشکیل شده است. انواع مختلفی از ترکیبات وجود دارد که از این خانواده هستند مانند بوتیلن گلیکول، پلی اتیلن گلیکول، اتیلن گلیکول و غیره. DPG مایعی بی رنگ، تقریباً بدون بو و دارای نقطه جوش زیاد و سمیت کم است.

DPG علاوه بر استفاده در صنایع آرایشی، کاربردهای زیادی به عنوان نرم کننده و واسطه در واکنش های شیمیایی صنعتی پیدا می کند.

DPG

چرا از DPG استفاده می شود؟

در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست، DPG به عنوان یک حلال، عامل کاهش ویسکوزیته، ماده پوشاننده و ماده معطر عمل می کند.

حلال

DPG به عنوان یک حلال، به تغییر یا تعلیق سایر مواد در فرمولاسیون بدون تغییر سایر مواد کمک می کند. DPG امکان توزیع یکنواخت همه مواد را در فرم آرایشی فراهم می کند و قوام مناسبی برای محصول فراهم می کند.

کاهنده ویسکوزیته

علاوه بر این، از حلالهایی مانند DPG برای نازک شدن فرمولاسیون و کاهش ویسکوزیته استفاده می شود. اصطلاح ویسکوزیته با مفهوم ضخامت یک محصول مطابقت دارد. کاهش ویسکوزیته فرمولاسیون باعث پخش شدن بیشتر محصول هنگام استفاده بر روی پوست یا مو می شود. حلال ها همچنین می توانند با افزایش جذب آنها از طریق پوست، اثر مواد فعال را در فرمولاسیون محصول افزایش دهند.

ماده پوشاننده

DPG همچنین به عنوان یک ماده پوشاننده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی عمل می کند. از یک ماده پوشاننده برای پنهان کردن بوی طبیعی مواد موثر، به ویژه آنهایی که بوی نامطبوع دارند، استفاده می شود. گاهی اوقات، یک ماده پوشش دهنده می تواند بوی محصول را چنان “تمیز” کند که مصرف کنندگان فکر می کنند این محصول عطر و بویی ندارد.

DPG

کاربردهای دیگر DPG

DPG به عنوان واسطه شیمیایی در طیف وسیعی از صنایع استفاده می کند. این ماده به عنوان یک جز component در تولید پلاستیک ساز با حجم بالا استفاده می شود و در واقع، 38٪ DPG  در این فرآیند مصرف می شود. این ماده همچنین یک آغازگر در پلیول های یورتان و یک واکنش دهنده در رزین های اشباع نشده پلی یورتان است که در آن انعطاف پذیری و پایداری هیدرولیتیک ایجاد می کند.

این ماده همچنین برای حل کردن روغنها، تولید روغن ترمز هیدرولیکی و حلال مواد شیمیایی کشاورزی مانند حشره کشها استفاده می شود. همچنین به عنوان حلال برای چاپ جوهر، نیتروسلولز، استات سلولز، لاک و پوشش استفاده می شود.

این ماده یک ماده سازنده صابون های صنعتی است و همچنین در صنعت تصفیه نقش دارد که از آن به عنوان حلال استخراج برای استخراج مواد معطر استفاده می شود.

گریدی از DPG نیز وجود دارد که در صنایع آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد، جایی که این ماده افزودنی در عطرها است و در محصولات مراقبت از پوست و مو، که در آن عناصر رایحه عطر مورد استفاده را متصل و حمل می کند.

چگونه ذخیره و توزیع می شود؟

DPG به طور کلی در ماشین های استنلس استیل، آلومینیوم یا مخزن دار، بشکه ذخیره و توزیع می شود. نقطه اشتعال آن 124 درجه سانتیگراد (محیط بسته) و وزن مخصوص 1.023 است و برای هر نوع حمل و نقل به عنوان خطرناک طبقه بندی نمی شود.

آیا DPG بی خطر است؟

اگر درباره DPG یا هر یک از اعضای خانواده گلیکول تحقیق کنید، متوجه خواهید شد که بسیاری از سایت ها به مصرف کنندگان هشدار می دهند که از مصرف آنها خودداری کنند. این منابع ادعا می کنند که گلیکول ها برای پوست شما تحریک کننده و مضر هستند. حتی ممکن است مشاهده کنید که گلیکول ها در ضد یخ یافت می شوند. این درست است، اما گلیکولی که در ضد یخ استفاده می شود با DPG متفاوت است. گلیکول ها دسته گسترده ای از مواد شیمیایی هستند. در حالی که برخی از گلیکول ها به طور قطع در محصولات مراقبت شخصی نامطلوب هستند، DPG ایمن و موثر در نظر گرفته می شود.

 ایمنی

ایمنی دی پروپیلن گلیکول و سایر گلیکول ها توسط Cosmetic Ingredient Review (CIR) Expert Panel، یک گروه مسئول ارزیابی ایمنی مراقبت از پوست و مواد آرایشی ارزیابی شده است. آزمایشات بالینی مشخص کرده است که گلیکول ها سوزش خفیف تا شدید چشم ایجاد می کنند.

آزمایشات دیگر محصولات آرایشی متعددی را که حاوی این گلیکول ها هستند، در غلظت های 21.4٪ در مطالعات مختلف تحریک پوست انسان ارزیابی کرده اند. این آزمایشات نشان داد که میزان تحریک ایجاد شده به محصول خاص بستگی دارد و هیچ ارتباطی بین میزان تحریک و غلظت گلیکول موجود در محصول وجود ندارد.

علاوه بر این، هیچ واکنشی نشان دهنده حساسیت پوستی به این گلیکول ها در هر نوع حساسیت پوستی و هیچ پیشنهادی برای سمیت نوری یا حساسیت به نور وجود ندارد. بنابراین، هیئت تخصصی CIR نتیجه گرفت که DPG و سایر مواد گلیکول برای استفاده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی بی خطر هستند.

ضمنا جهت اطلاع از قیمت دی پروپیلن گلیکول و همچنین دریافت آنالیز محصولات می توانید هم اکنون با کارشناسان فروش سیکاکم تماس حاصل فرمائید. برای مشاهده اطلاعات دی پروپیلن گلیکول کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *