آرایشی و بهداشتی, شوینده

لوریل الکل اتوکسیلات و تولید مواد شوینده با کیفیت بالا

لوریل الکل اتوکسیلات
زمان مطالعه: 3 دقیقه

لوریل الکل اتوکسیلات (ها) دسته خاصی از سورفکتانت های غیر یونی هستند. از مخلوط کردن اکسید اتیلن با الکل‌های چرب که دارای اتم‌های کربن آلکیل هستند، تولید می‌شود. آنها حدود 12 تا 14 اتم لوریل الکل دارند و از نظر تجاری با نام LAE نامگذاری می شوند.

 

لوریل الکل اتوکسیلات

خواص این ماده

سورفکتانت های لوریل الکل اتوکسیلات دارای خواص زیادی هستند که آنها را برای تولید مواد شوینده، صابون ها و شامپوها ایده آل می کند. آنها دارای یک الکل شیمیایی Oleo با زنجیره مستقیم هستند که باعث می شود خواص مرطوب کنندگی، پراکندگی و امولسیون کنندگی خوبی از خود نشان دهند.

آنها تحمل یون کلسیم بالا، حلالیت بسیار بالا برای مواد روغنی دارند و به راحتی زیست تخریب پذیر هستند. آنها همچنین دارای طبیعت مرطوب، آبدوست و چربی دوست هستند.

 

لوریل الکل اتوکسیلات

تولید شامپو و مواد شوینده با استفاده از لوریل الکل اتوکسیلات

لوریل الکل اتوکسیلات به دلیل خاصیت انحلال پذیری و مرطوب کنندگی به طور گسترده برای تولید مواد شوینده و صابون استفاده می شود. آنها در گریدهای مختلفی عرضه می شوند که تعیین می کند مواد شوینده مایع یا جامد ساخته شوند.

لوریل الکل اتوکسیلات برای تولید سدیم لوریل اتر سولفات که ماده اصلی در بسیاری از شوینده ها و شامپوها است استفاده می شود. این فرآیند با حرارت دادن روغن نارگیل مخلوط با هیدروکسید سدیم برای تبدیل روغن به اسید لوریک (اسیدهای چرب) شروع می شود. سپس اسید چرب هیدروژنه می شود تا به الکل چرب (لوریل الکل) تبدیل شود. در نهایت، فرآیند سولفوناسیون لوریل الکل را به لوریل سولفات تبدیل می کند که سپس با هیدروکسید سدیم واکنش داده و سدیم لوریل سولفات را تشکیل می دهد که ماده تشکیل دهنده مواد شوینده است. در برخی موارد لوریل سولفات با آمونیاک واکنش داده و آمونیوم لوریل سولفات را تشکیل می دهد که یک ماده شوینده نیز می باشد.

فرآیند اتوکسیلاسیون، عوامل مرطوب کننده و چربی زدایی لوریل سولفات را افزایش می دهد. لوریل الکل اتوکسیلات بیشتر ترجیح داده می شود زیرا تعداد مولکول های اکسید اتیلن توانایی تشکیل کف، حلالیت و شویندگی آن را افزایش می دهد.

لوریل الکل به طور گسترده ای در صنایع آرایشی و بهداشتی در تهیه امولسیون استفاده می شود. هنگامی که در امولسیون استفاده می شود، می تواند امولسیون را با وارد شدن به فاز آب و روغن تثبیت کند. ماهیت این ماده چرب است، بنابراین هنگام استفاده بر روی پوست، چربی و رطوبت پوست خشک شده را نیز تامین    می کند. لایه ای روی پوست ایجاد می کند که اجازه نمی دهد رطوبت تبخیر شود. بنابراین، هنگامی که روی پوست خشک استفاده می شود، رطوبت بیشتری نیز دریافت می کند. همچنین می توان از آن به عنوان عامل افزایش ویسکوزیته استفاده کرد. در محصولات مراقبت از پوست، مراقبت از مو و مراقبت از بدن استفاده می شود.

 

جنبه‌های ایمنی و مدیریت لوریل الکل اتوکسیلات و مناسب بودن آنها به عنوان شوینده

لوریل الکل اتوکسیلات ها روی پوست انسان ملایم هستند و برای تولید مواد شوینده برای شستشوی لباس ها مناسب هستند. آنها غیر سمی، بی اثر، دارای نقطه اشتعال بالا و غیر خورنده هستند. این باعث می شود که آنها ایمن و آسان برای رسیدگی باشند. آنها بر میکروارگانیسم ها و حیوانات آبزی تأثیر نمی گذارند و آنها را دوستدار محیط زیست می کند. پس از استفاده به دی اکسید کربن و آب تجزیه می شوند و از این رو هیچ آلودگی ایجاد نمی کنند.

روندهای جهانی در استفاده از اتوکسیلات لوریل الکل به عنوان پاک کننده

در شرکت های تولید کننده صابون و مواد شوینده، به دلیل ماهیت بی اثر لوریل الکل اتوکسیله بر محیط زیست و سلامتی، مورد تقاضای بسیار است. علاوه بر این، در صنایع دیگری مانند نساجی، کاغذ، لاستیک، رنگ، کشاورزی و داروسازی نیز استفاده می شود. این باعث افزایش تقاضا و استفاده از آن می شود.

بازار لوریل الکل اتوکسیلات به دلیل سایر محصولات اتوکسیلات مانند اولی آمین اتوکسیلات، کوکو آمین اتوکسیلات و سایر سورفکتانت ها که می توانند برای همین منظور نیز استفاده شوند، بسیار رقابتی است.

نتیجه

لوریل الکل اتوکسیلات یکی از پرکاربردترین ترکیبات اتوکسیلات در ساخت صابون، شامپو و مواد شوینده است. تعداد مولکول های اکسید اتیلن باعث افزایش خواص کف کردن، خیس شدن، حلالیت و چربی زدایی می شود. این باعث می شود که Lauryl Alcohol Ethoxylate یکی از موثرترین شوینده ها باشد

 

ضمنا برای خرید و اطلاع از قیمت و آنالیز این ماده میتوانید با واحد فروش سیکاکم تماس حاصل فرمائید. این ماده تولید کوپلیمر اصفهان بوده و با قیمت درب کارخانه در تهران قابل تحویل می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *