شوینده

تولید صابون و صابون سازی

تولید صابون
زمان مطالعه: 6 دقیقه

تولید صابون یا به اصطلاح ساخت صابون و مواد شوینده فرآیند پیچیده ای است که شامل فعالیت ها و فرآیندهای مختلفی می شود. اندازه و پیچیدگی این فرآیندها و فعالیت‌ها ممکن است از کارخانه‌های تولیدی کوچک که تعداد کمی از افراد را استخدام می‌کنند تا کارخانه‌هایی که صدها و هزاران کارگر دارند، متغیر باشد. محصولات ممکن است از همه محصولات مورد هدف گرفته تا محصولاتی که برای یک کاربرد یا نیاز خاص استفاده می شوند، متفاوت باشد.

انتخاب مواد اولیه برای صابون سازی

اولین مرحله در ساخت صابون و مواد شوینده، انتخاب مواد اولیه است. مواد اولیه بر اساس عوامل مختلفی از جمله: هزینه، ایمنی انسانی و محیطی، سازگاری با سایر مواد تشکیل دهنده و ویژگی های عملکرد و ظاهر محصول نهایی انتخاب می شوند. در حالی که فرآیند تولید واقعی ممکن است از شرکتی به شرکت دیگر و سازنده ای به سازنده دیگر متفاوت باشد، مراحلی وجود دارد که برای همه انواع محصولات تمیز کننده مشترک است. ما در سیکاکم بهترین و باکیفیت ترین مواد اولیه را تامین و در اختیار شما تولیدکننده عزیز با بهترین قیمت قرار می دهیم. جهت اطلاع از قیمت مواد اولیه با ما تماس بگیرید.

فرآیند صابونی سازی برای تولید صابون

فرآیندهای صابونی سازی فرآیندهای شیمیایی تولید صابون هستند که صابون را از مشتقات اسیدهای چرب تولید می کنند. فرآیند صابونی سازی برای تولید صابون شامل هیدرولیز استرها در شرایط اولیه برای تشکیل الکل و نمک اسید کربوکسیلیک (کربوکسیلات) است. مواد صابونی پذیر صابون ها و مواد شوینده ای هستند که می توانند به صابون تبدیل شوند.

در فرآیند تولید صابون صابونی از روغن های گیاهی و چربی های حیوانی برای ساخت صابون استفاده می شود. تریسترها یا تری گلیسیریدها مواد چرب مشتق شده از این اسیدهای چرب متنوع هستند. صابون سازی به صورت یک مرحله ای یا دو مرحله ای انجام می شود. در فرآیند تولید صابون یک مرحله ای، تری گلیسیرید با یک پایه قوی عمل می آید، به عنوان مثال، قلیاب صابون سازی، که شکستن پیوند استری را تسریع می کند و نمک اسید چرب و گلیسرول را آزاد می کند. این فرآیند تولید صابون یک مرحله ای روش صنعتی کلیدی برای تولید گلیسرول است. گاهی اوقات ممکن است صابون ها با نمک زدن با کلرید سدیم اشباع شده رسوب کنند. برای تولید صابون، تری گلیسیریدها بسیار خالص هستند، اما فرآیند صابونی سازی شامل سایر هیدرولیز پایه تری گلیسیریدهای خالص نشده است. به عنوان مثال، تبدیل چربی یک جسد به چربی، که گاهی اوقات به عنوان “موم قبر” شناخته می شود. این فرآیند تولید صابون در جایی که مقدار بافت چربی زیاد است، عوامل تجزیه وجود ندارند یا به میزان ناچیزی وجود دارند و محل دفن به ویژه قلیایی است، رایج تر است.

تولید صابون

مواد تشکیل دهنده صابون و مواد شوینده

صابون ها از هیدرولیز قلیایی چربی ها و روغن ها یا فرآیند صابونی سازی تهیه می شوند. این فرآیند تولید صابون همچنین یک محصول جانبی “گلیسرول” تولید می کند که در صنایع غذایی ( غذاها)، به عنوان ضد یخ، به عنوان عامل مرطوب کننده تنباکو و در ساخت نیتروگلیسیرین و دینامیت مفید است. مواد تشکیل دهنده صابون ها و مواد شوینده و درصد آنها (درصد کل وزنی) استفاده شده را می توان به شرح زیر فهرست کرد.

سورفکتانت ها (30-70%)
نرم کننده ها و چسباننده ها (20-50%)
تقویت کننده کف (0-5%)
فیلرها و بایندرها (5-30%)
آب (5-12%)
اسانس (0-3.0%)
عوامل مات کننده (0-0.3%)
رنگ و رنگدانه (کمتر از 1%)

خواص و عملکرد مواد تشکیل دهنده صابون

تمام مواد شوینده خواص و عملکردهای متفاوتی به صابون ها و مواد شوینده می دهند. مواد خاص دیگری نیز وجود دارند که بسته به عملکرد یا ویژگی های مورد نظر در محصول نهایی، در صابون ها و مواد شوینده مخصوص اضافه می شوند. به عنوان مثال، صابون های توالت ممکن است حاوی عوامل ضد میکروبی برای کشتن یا مهار باکتری هایی باشند که می توانند باعث ایجاد بو یا بیماری شوند. برخی دیگر از محصولات پاک کننده شخصی ممکن است با استفاده از مواد ساینده برای از بین بردن کثیفی های چرب سرسخت ساخته شوند.

گلیسیرین به عنوان یک ماده تشکیل دهنده صابون به عنوان نرم کننده و تقویت کننده بافت در محصولات پاک کننده شخصی، به ویژه صابون های مرطوب کننده یا صابون های زیبایی اضافه می شود. سوربیتول نرم کننده دیگری است که همراه با گلیسیرین برای شفافیت بیشتر صابون های گلیسیرین استفاده می شود. برای ساخت صابون توالت کدر می توان دی اکسید تیتانیوم را به آن اضافه کرد.

مواد تشکیل دهنده صابون های قالب

صابون‌های سنتی از روغن‌ها، چربی‌ها یا اسیدهای چرب آن‌ها ساخته می‌شوند که با بازهای غیرآلی محلول در آب واکنش می‌دهند. منابع اصلی چربی ها پیه گاو و گوسفند است، در حالی که روغن نارگیل، نخل و هسته خرما روغن های اصلی هستند که در صابون سازی استفاده می شوند. مواد خام یک صابون قالب را می توان برای حذف ناخالصی ها و دستیابی به رنگ، بو و ویژگی های عملکردی مورد نظر در نوار آماده شده، از قبل تصفیه کرد.

فرآیند شیمیایی در تولید صابون قالب

صابون قالب را می توان با استفاده از فرآیند دسته ای یا پیوسته تولید کرد. صابون با استفاده از روش جوشاندن دسته ای دیگچه تا مدت کوتاهی پس از جنگ جهانی دوم که فرآیندهای مداوم توسعه یافت، تولید می شد. امروزه فرآیند مداوم صابون سازی به دلیل سرعت آن ترجیح داده می شود.

انعطاف پذیری و صرفه جویی در هزینه

هر دو فرآیند ساخت صابون دسته ای و پیوسته، صابون را به شکل مایع (معروف به صابون تمیز) و یک محصول جانبی ارزشمند، گلیسیرین، تولید می کنند.

گلیسیرین از مخلوط صابون با استفاده از عملیات شیمیایی، که با تبخیر و تصفیه دنبال می شود، بازیابی می شود. گلیسیرین تصفیه شده یک ماده صنعتی با ارزش و گران قیمت است که در محصولات مختلف از جمله لوازم آرایشی، غذاها، داروها و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

مراحل بعدی پس از فرآیند صابونی سازی یا خنثی سازی، خشک کردن است. خشک کردن با اسپری خلاء تکنیکی است که برای تبدیل صابون تمیز به گلوله های صابون خشک استفاده می شود. میزان رطوبت گلوله های صابون بسته به ویژگی ها و خواص مورد نظر نوار صابون ممکن است متفاوت باشد.

در مرحله نهایی پردازش، گلوله های صابون خشک از یک خط پایان صابون می گذرد. اولین واحد در این خط یک میکسر (معروف به آمالگاماتور) است که در آن گلوله های صابون با رنگ ها، عطرها و بسیاری از مواد دیگر بر اساس ویژگی ها و خواص مورد نظر در محصول نهایی مخلوط می شوند. سپس مخلوط با استفاده از دستگاه‌های پالایشی و آسیاب‌های نورد همگن شده و تصفیه می‌شود تا ترکیب کامل و بافت استاندارد حاصل شود. در پایان، مخلوط به طور مداوم از دستگاه اکسترود می شود، به میله هایی با اندازه های دلخواه بریده می شود و به شکل نهایی خود در دستگاه صابون پرس می شود.

برخی از صابون‌های قالب که امروزه در دسترس هستند، به عنوان «کمبو بار» شناخته می‌شوند، زیرا عملکرد پاک کنندگی خود را از ترکیبی از سورفکتانت‌های مصنوعی و صابون‌ها دریافت می‌کنند. قالب های صابونی دیگر که به عنوان “قالب های مصنوعی” شناخته می شوند، دارای سورفکتانت ها به عنوان مواد پاک کننده اصلی آنها هستند. روش پردازش برای تولید مواد پایه مصنوعی این قالب ها با روشی که در صابون‌سازی سنتی استفاده می‌شود بسیار متفاوت است. با این حال، با برخی تغییرات و تنظیمات جزئی، تجهیزات خط پایان برای هر دو یکسان است.

صابون سازی صنعتی

ساخت صابون صنعتی شامل چهار مرحله اساسی است:

  • صابونی سازی
  • حذف گلیسیرین
  • تصفیه صابون
  • مرحله نهایی

این مراحل مختلف شامل مراحل مختلف پردازش و عملیات به خودی خود هستند. شرح مختصری از این مراحل مختلف در زیر آورده شده است:

صابونی سازی

فرآیند صابونی سازی شامل مخلوط کردن پیه (چربی حیوانی) و روغن نارگیل با هیدروکسید سدیم و اعمال حرارت است. این فرآیند منجر به تشکیل صابون می شود که نمکی از کربوکسیلیک اسید با زنجیره طولانی است.

حذف گلیسیرین

گلیسیرین ارزشمندتر از صابون است و از این رو بیشتر آن برای استفاده در محصولات آرایشی گران قیمت حذف می شود. مقداری از گلیسیرین در صابون باقی می ماند تا نرم و صاف شود. صابون به طور کلی در آب نمک خیلی محلول نیست، در حالی که گلیسیرین قابل حل است، از این رو نمک به صابون مرطوب اضافه می شود و در نتیجه باعث جدا شدن گلیسیرین و صابون در آب شور می شود.

تصفیه صابون

در مرحله تصفیه صابون، باقی مانده سدیم هیدروکسید با اسید ضعیفی مانند اسید سیتریک خنثی می شود و دو سوم آب باقیمانده برای به دست آوردن صابون خالص خارج می شود.

مرحله نهایی

مرحله نهایی فرآیند تولید صابون صنعتی، شامل مخلوط کردن مواد افزودنی مانند رنگ‌ها، مواد نگهدارنده و اسانس به صابون است که سپس به شکل قالب برای فروش در می‌آید.

تولید صابون

تولید صابون توالت

صابون توالت معمولاً آب کمتر و مواد چرب بیشتری نسبت به صابون لباسشویی دارد و به همین دلیل صابون پایه ای که برای تولید صابون توالت در نظر گرفته شده است معمولاً دارای اسیدهای چرب اضافی است که قبل از خشک شدن در خلاء با مواد نگهدارنده مخلوط می شود. این اقدامات تضمین می کند که تا زمانی که صابون به دست مصرف کننده برسد، هیچ ماده سوز آور بدون واکنش در صابون باقی نمی ماند و همچنین صابون را نرم تر می کند. سپس افزودنی هایی مانند اسانس، رنگ و مات کننده با صابون خشک شده مخلوط می شوند و مخلوط آسیاب می شود تا از یکنواختی آن اطمینان حاصل شود. سپس آن را به صورت یک قالب یک تکه اکسترود می کنند که به شکل بیلت بریده شده و آماده بسته بندی و فروش مهر می شود.

2 دیدگاه در “تولید صابون و صابون سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *