آرایشی و بهداشتی, شوینده, کشاورزی

اتانول آمین ها

اتانول آمبن
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اتانول آمین ها خانواده ای از مواد شیمیایی هستند که به عنوان سورفاکتانت و مواد امولسیون کننده در محصولات مراقبت شخصی و محصولات پاک کننده عمل می کنند. رایج ترین آنها شامل مونو اتانول آمین (MEA)، دی اتانول آمین (DEA) و تری اتانول آمین (TEA) است. این مواد از طریق واکنش شیمیایی اتیلن اکسید با آمونیاک ساخته می شوند.

برای خرید این مواد با واحد فروش سیکاکم تماس حاصل فرمائید.

 

اتانول آمبن

موارد استفاده و مزایای اتانول آمین ها

محصولات مراقبت شخصی

اتانول آمین ها مانند MEA به عنوان مواد پاک کننده یا سورفاکتانت در محصولات مراقبت شخصی و لوازم آرایشی عمل می کنند. در این نوع محصولات، این ماده با از بین بردن چربی و مخلوط کردن سایر مواد مهم، به حذف کثیفی و چربی روی پوست کمک می کند. از آنجا که این مواد بوی قوی نمی دهند، معمولاً در محصولاتی مانند رنگ مو ترکیب می شوند. اتانول آمین ها مانند MEA به تنظیم pH محصول کمک می کند تا در زمان ذخیره شدن در ظرف از خراب شدن جلوگیری کند تا دوام بیشتری داشته باشد.

ترکیبات مربوط به DEA و DEA نیز به عنوان امولسیفایر یا عوامل کف کننده در لوازم آرایشی عمل می کنند و به تنظیم سطح pH یا اسیدیته محصول کمک می کنند. یک مثال کوکامید DEA است که از واکنش روغن نارگیل با DEA برای ایجاد کف پاک کننده در محصولات حمام مانند شامپوها و صابون های دست ساخته می شود.

محصولات پاک کننده

این ماده ها مانند مونو اتانول آمین مواد رایج در محصولات تمیز کننده مانند پاک کننده های کف و کاشی و همچنین مواد شوینده لباس هستند. به عنوان سورفکتانت در این محصولات، این مواد به حذف آلودگی، چربی و لکه کمک می کند. DEA به دلیل قابلیت تجزیه روغن و گریس، یک ماده رایج در محصولات نظافت صنعتی، مانند روغن گیر موتور و شوینده های صنعتی است.

کاربردهای صنعتی

مونو اتانول آمین و دی اتانول آمین به دلیل خاصیت امولسیون سازی می توانند در کاربردهای صنعتی مانند تولید مواد شیمیایی و تصفیه گاز مورد استفاده قرار گیرند. در فرآیندهای تصفیه گاز پالایشگاه ها و جریان گاز طبیعی، MEA و DEA به حذف آلاینده های بنزین کمک می کند. به عنوان یک ماده شیمیایی واسطه، DEA در مواد شیمیایی برای ساخت آفت کش ها استفاده می شود، جایی که به افزایش توانایی حل شدن آفت کش در آب کمک می کند. در تولید موم، لاک و محصولات روکش، دی اتانول آمین به عنوان امولسیفایر عمل می کند تا به ترکیب مواد کمک کرده و از خوردگی سایر مواد جلوگیری کند.

مونو اتانول آمین به انعطاف پذیر و نرم شدن پلاستیک کمک می کند. کارخانه های تولید مواد شیمیایی از MEA برای حذف دی اکسید کربن از گاز آمونیاک در تولید آمونیاک مصنوعی استفاده می کنند.

تری اتانول آمین به عنوان یک سورفاکتانت در محصولات شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد و به پراکندگی سموم دفع آفات در محصولات زراعی کمک می کند و سپس به دفع حشرات از محصولات کمک می کند. TEA به عنوان یک خالص کننده نفت، به جدا کردن روغن از آب و سایر مواد کمک می کند. در افزودنی های سیمان، TEA به پیشبرد و یا سخت شدن سیمان کمک می کند. همچنین در مواد فولادی و روی که در ساختمان استفاده می شود، یک بازدارنده خوردگی است.

اتانول آمبن

نکات ایمنی اتانول آمین ها

بررسی مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی (CIR)، یک پانل علمی متخصص مستقل که توسط شورای محصولات مراقبت شخصی تأسیس شده است، ایمنی این مواد مورد استفاده در محصولات مراقبت شخصی و لوازم آرایشی را ارزیابی کرده است. در بررسی خود، CIR دریافت که اجزای این مواد همانطور که در آن محصولات استفاده می شود بی خطر است.  CIR همچنین ارزیابی های ایمنی جداگانه ای برایTEA ، DEA و MEA صادر کرده است و بیان می کند که این مواد شیمیایی در صورت استفاده و غلظت فعلی در صورت فرمول بندی مناسب ایمن هستند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) همچنین TEA ،DEA و اتانول آمین را در لیست افزودنیهای غیرمجاز مواد غذایی مجاز خود قرار داده است. این مواد ممکن است در چسب ها در تماس با غذا و برای شستشو یا پوست کندن میوه ها و سبزیجات استفاده شوند.

برای حفاظت از کارگران در محیط های صنعتی، اداره ایمنی و بهداشت شغلی وزارت کار ایالات متحده OSHA محدودیت مجاز مواجهه PEL را برای اتانول امین در 3 ppm در هوا تعیین کرده است و کارفرمایان را ملزم می کند تا در معرض محل کار زیر این PEL را کنترل کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *