شوینده, غذایی و دارویی

جوهر نمک

جوهر نمک HCL
زمان مطالعه: 3 دقیقه

جوهر نمک/HCL اسیدی با کاربردهای فراوان

 

جوهر نمک محلول آبی گاز کلرید هیدروژن است. این ماده همچنین جز component اصلی اسید معده است، اسیدی که به طور طبیعی در معده انسان تولید می شود و به هضم غذا کمک می کند. HCL همچنین به صورت مصنوعی برای کاربردهای مختلف صنعتی و تجاری تولید می شود و می تواند با تعدادی فرآیند تولید از جمله حل گاز کلرید هیدروژن در آب ایجاد شود.

 

جوهر نمک / HCL

موارد استفاده و مزایای جوهر نمک

جوهر نمک اسیدی قوی و خورنده است که می تواند به صورت صنعتی برای فرآوری فولاد مورد استفاده در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. این ماده در صنایع شیمیایی در تولید مقیاس وسیع وینیل کلراید که برای ساخت پلاستیک پلی وینیل کلراید (PVC) استفاده می شود مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مواد شیمیایی است که برای تولید کف پلی اورتان و کلرید کلسیم استفاده می شود.

HCL همچنین برای ساخت بسیاری از مواد شیمیایی دیگر و به عنوان یک ضد عفونی کننده و داروی ضد عفونی کننده، ماده شیمیایی که از رشد لجن در دستگاههای تولید کاغذ جلوگیری می کند، استفاده می شود.

سایر کاربردهای متداول نهایی HCL شامل پاک کننده های خانگی، ضدعفونی کردن استخر و تولید غذا است.

تولید فولاد

جوهر نمک برای از بین بردن زنگ زدگی و سایر ناخالصی ها از کربن، آلیاژ و فولاد ضد زنگ، آماده سازی فولاد برای کاربردهای نهایی در پروژه های ساختمانی و در محصولاتی مانند بدنه اتومبیل و لوازم خانگی استفاده می شود.

 

جوهر نمک / HCL

جوهر نمک در نظافت منزل

HCL به دلیل خاصیت خورنده ای که دارد به تمیز کردن لکه های سخت کمک می کند، یکی از مواد پاک کننده خانگی مانند پاک کننده های کاسه توالت، تمیز کننده کاشی حمام و سایر پاک کننده های چینی است.

سرویس بهداشتی و استخر

جوهر نمک به عنوان یک ماده شیمیایی برای درمان استخر شنا استفاده می شود، تا به شما برای حفظ pH مطلوب در آب کمک کند.

تولید و فرآوری مواد غذایی

صنایع غذایی از HCL برای فرآوری انواع محصولات غذایی مانند شربت ذرت استفاده شده در نوشابه، کلوچه، کراکر، سس گوجه فرنگی و غلات استفاده می کند. جوهر نمک همچنین به عنوان یک اسید کننده در سس ها، آب سبزیجات و مواد غذایی کنسرو شده استفاده می شود، تا به بهبود طعم و مزه و کاهش فساد کمک کند.

تولید کلرید کلسیم

وقتی HCL با سنگ آهک مخلوط شود یا واکنش نشان دهد، کلرید کلسیم تولید می کند، نوعی نمک که برای یخ زدایی جاده ها استفاده می شود. کلرید کلسیم همچنین در تولید مواد غذایی به عنوان یک ماده تثبیت کننده و سفت کننده، به عنوان مثال در کالاهای پخته شده و همچنین به عنوان ضد میکروبی استفاده می کند.

نکات ایمنی HCL

جوهر نمک به شکل غلیظ و مایع، بوی تحریک کننده شدیدی دارد و بسیار خورنده است. طبق تحقیقات کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، در اثر تماس می تواند باعث آسیب مانند سوختگی شیمیایی شود. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده (CDC) خاطرنشان می کند که HCL در صورت پاشیده شدن در چشم می تواند باعث آسیب به چشم، حتی کوری شود.

مصرف HCL غلیظ می تواند باعث آسیب شدید به دهان، گلو، مری و معده شود. هنگام دست زدن به جوهر نمک باید از تجهیزات محافظتی شخصی مانند دستگاه تنفس بخار، دستکش لاستیکی، عینک پاششی و محافظ صورت استفاده شود. در صورت استفاده در محل کار، توصیه می شود که در صورت قرار گرفتن در معرض تصادف، یک ایستگاه شستشوی چشم در دسترس باشد.

هنگام استفاده از پاک کننده های استخر حاوی جوهر نمک (همچنین به عنوان موریاتیک اسید نیز شناخته می شود)، مهم است که جهت استفاده ایمن از دستورالعمل های برچسب محصول پیروی کنید. CDC دو پوستر با توصیه هایی برای استفاده از ایمنی شیمیایی استخر و همچنین ذخیره سازی مواد شیمیایی استخر برای دارندگان استخر و مجریان ایجاد کرده است.

ذخیره جوهر نمک

ظروف فلزی به دلیل خاصیت خورنده بودن، مخازن ذخیره مناسبی برای جوهر نمک نیستند. از ظروف پلاستیکی، مانند ظروف ساخته شده از PVC، به طور معمول می توان برای ذخیره جوهر نمک استفاده کرد.

ضمنا جهت خرید این ماده و دریافت اطلاعات و آنالیز آن اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *