آرایشی و بهداشتی, غذایی و دارویی, کشاورزی

لسیتین سویا و هر آنچه درباره اش باید بدانید

لسیتین سویا
زمان مطالعه: 4 دقیقه

لسیتین سویا را در این مقاله مورد بررسی قرار داده ایم، لسیتین یک ماده افزودنی غذایی است که از منابع مختلفی تهیه می شود-یکی از آنها سویا است. به طور کلی وقتی به غذا اضافه می شود به عنوان یک امولسیون کننده یا روان کننده استفاده می شود، اما همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان و محافظ طعم استفاده می شود. چنانچه یکی از تولیدکنندگان خوب کشور عزیزمان هستید که بدنبال تامین کننده این ماده می گردید هم اکنون میتوانید با کارشناسان فروش سیکاکم تماس حاصل فرمائید.

لسیتین سویا

لسیتین سویا چیست؟

لسیتین سویا مخلوطی از فسفولیپیدها و روغنهایی است که از روغن سویا، فسفاتیدیل کولین، فسفولیپیدها و گلیکولیپیدها گرفته می شود.

لسیتین به طور طبیعی در دانه های سویا یافت می شود اگرچه اغلب با استفاده از حلال های شیمیایی سخت استخراج می شود. عمده نگرانی های مربوط به این ماده مربوط به افراد مبتلا به آلرژی سویا و مسئله اصلاح ژنتیکی است.

لسیتین سویا حاوی سطوح کمیاب یا پروتئین های سویا است و مشخص شده است که اینها شامل مواد حساسیت زای سویا هستند، با این حال، ظاهراً، این ماده حاوی باقی مانده پروتئین سویا کافی برای تحریک واکنش های آلرژیک در اکثر مصرف کنندگان آلرژی به سویا نیست. بسیاری از متخصصان آلرژی حتی به بیماران حساس به سویا توصیه نمی كنند كه از لسیتین سویا هنگامی كه به عنوان یك ماده افزودنی در محصولات غذایی موجود است، خودداری كنند. از این نقطه نظر عملی، می توان حدس زد که بیشتر افراد حساس به سویا نسبت به بلعیدن این ماده واکنش منفی نشان نمی دهند. ”

لسیتین سویا

چرا از لسیتین سویا در مکمل ها استفاده می شود؟

بیشتر لسیتین سویا موجود در مکمل ها از فرم تصفیه شده ای استفاده می کند که حاوی روغن سویا کمتر و فسفاتیدیل کولین بیشتر است، یک فسفولیپید موجود در تخم مرغ و کبد، فسفیتیدیل کولین می تواند در کاهش بیماری های قلبی، التهاب و سرطان مفید باشد، یک مطالعه نشان داد که پس از دو ماه مکمل با 500 میلی گرم فسفیتیدیل کولین مصرف شده روزانه، سطح کلسترول کل با 42٪ کاهش و کلسترول LDL در بیماران با کلسترولمیک 56٪ کاهش می یابد. در تحقیقات علمی از فسفاتیدیل کولین اغلب به عنوان “لسیتین” یاد می شود.

مانند بسیاری از مواد افزودنی غذایی، این ماده نیز بدون بحث نیست. بسیاری از مردم معتقدند که خطرات بالقوه سلامتی را به همراه دارد. با این حال، تعداد کمی از این ادعاها با شواهد مشخصی پشتیبانی می شود.

ممکن است قبلاً آن را مصرف کرده باشید

این ماده در مکمل های غذایی، بستنی و لبنیات، شیر خشک، نان ها، مارگارین و سایر غذاهای مناسب یافت می شود، به عبارت دیگر، احتمالاً در حال حاضر لسیتین سویا مصرف می کنید، خواه متوجه شوید یا نه. خبر خوب این است که معمولاً به مقدار کم در آن گنجانده می شود، مسئله ای نیست که زیاد نگران آن باشید.

در صورت داشتن کلسترول بالا ممکن است آن را مصرف کنید

یکی از رایج ترین دلایل روی آوردن افراد به لسیتین سویا، کاهش کلسترول است.

تحقیقات در مورد اثربخشی این ماده محدود است. در یک مطالعه، حیواناتی که با لسیتین سویا تحت درمان قرار گرفتند، کاهش کلسترول LDL بد، بدون کاهش کلسترول  HDL خوب را تجربه کردند، مطالعه دیگر با 42 درصد کاهش کلسترول کل و تا 56 درصد کاهش کلسترول LDL، یافته های مشابهی بر روی انسان یافت.

آیا به کولین بیشتری احتیاج دارید؟

کولین یک ماده مغذی ضروری و بخشی از انتقال دهنده عصبی استیل کولین است. این ماده در طیف گسترده ای از غذاها از جمله لسیتین سویا به شکل فسفاتیدیل کولین یافت می شود.

بدون مقادیر مناسب کولین، افراد می توانند اختلال عملکرد اندام، کبد چرب و آسیب عضلانی را تجربه کنند. خوشبختانه، افزایش مصرف کولین می تواند اثرات این کمبود را معکوس کند.

حتی اگر به سویا حساسیت دارید

اگرچه این ماده از سویا گرفته شده است، اما بیشتر آلرژن ها در فرآیند تولید از بین می روند.

طبق گفته دانشگاه نبراسکا، بیشتر متخصصان آلرژی به افرادی که به سویا حساسیت دارند در برابر مصرف این ماده احتیاط نمی کنند زیرا خطر واکنش بسیار ناچیز است، هنوز هم ممکن است برخی از افراد مبتلا به آلرژی شدید سویا نسبت به آن واکنش نشان دهند، بنابراین افرادی که حساسیت بالایی دارند نسبت به آن احتیاط می کنند.

نگرانی های دیگر

برخی از افراد نگران استفاده از لسیتین سویا هستند زیرا این ماده از سویای اصلاح شده ژنتیکی ساخته شده است، اگر این مسئله برای شما نگران کننده است، بدنبال محصولات ارگانیک باشید، زیرا این محصولات باید با لسیتین سویا آلی تهیه شوند.

همچنین، در حالی که لسیتین موجود در سویا طبیعی است، یک حلال شیمیایی که برای استخراج لسیتین استفاده می شود. برای برخی نگران کننده است. این ماده در اصل یک ماده افزودنی غذایی به طور کلی بی خطر است. از آنجا که به مقدار کم در غذا وجود دارد، بعید است مضر باشد. اگرچه شواهد حمایت از این مایع به عنوان یک مکمل تا حدودی محدود است. اما شواهد کولین می تواند افراد را به سمت این مکمل غذایی به شکل مکمل سوق دهد.

سویا لسیتین: دوست یا دشمن

اگر شکلات، سس سالاد، سس مایونز، چای می نوشید یا مکمل می خورید. ممکن است متوجه شوید که لسیتین سویا یک ماده اضافی است. این ماده یکی از رایج ترین افزودنی های موجود در غذای ماست. چرا؟ زیرا یک امولسیون کننده خوب است که به چسبیدن محصولات با آب و روغن کمک می کند. همه ما آن طعم صاف و مخملی شکلات را دوست داریم. این لسیتین سویا است که به کره کاکائو (چربی) کمک می کند تا با شکلات شیر ​​(لبنیات) ترکیب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *