شوینده

آلکیل بنزن

آلکیل بنزن
زمان مطالعه: 4 دقیقه

آلکیل بنزن های خطی که بعضاً با نام LAB نیز شناخته می شوند خانواده ای از ترکیبات آلی با فرمول C6H5CnH2n + 1 هستند.

 

آلکیل بنزن

تاریخچه آلکیل بنزن

اندکی پس از جنگ جهانی دوم، ماده اولیه ای به نام آلکیل بنزن به مقدار زیاد در دسترس قرار گرفت که از  مهمترین مواد اولیه برای تولید مواد شوینده مصنوعی است. حدود 50 درصد کل شوینده های مصنوعی تولید شده در ایالات متحده و غرب اروپا بر اساس آن ساخته شده اند. گروه مولکولی آلکیل در گذشته معمولاً  (تتراپروپیلن) از پروپیلن گاز پتروشیمی بدست آمده است. این گروه مولکولی با واکنشی به نام آلکیلاسیون، با کاتالیزورهای مختلف، به بنزن متصل می شود و آلکیل بنزن را تشکیل می دهد. توسط سولفوناسیون، آلکیل بنزن سولفونات تولید می شود. به صورت پودر و مایع به بازار عرضه می شود، دارای شویندگی و تمیز کنندگی بسیار خوبی است و کف بالایی تولید می کند.

بر خلاف صابون و مواد شوینده مصنوعی مبتنی بر الکل چرب، یک اثر نامطلوب از سولفونات های آلکیل بنزن وجود داشته است که به سختی می توان مقدار زیادی کف را که تولید می کنند، از بین برد. این کف با عبور از شهرها از طریق زهکش ها وارد سیستم های فاضلاب شده، سپس به رودخانه ها و در نهایت به دریا ریخته و همچنین روی سطح فاضلاب باقی می ماند. این امر باعث مشکلاتی در ناوبری رودخانه شده است و از آنجا که کف باعث تخریب بیولوژیکی مواد آلی در فاضلاب می شود، باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم های بازسازی آب فاضلاب می شود.

در کشورهایی که از آب فاضلاب برای آبیاری استفاده می شود، کف نیز یک مشکل هست. تحقیقات فشرده در دهه 1960 منجر به تغییر در مولکولهای آلکیل بنزن سولفونات شد. تتراپروپیلن که ساختاری منشعب دارد، با یک گروه آلکیل متشکل از یک زنجیره کربن مستقیم جایگزین شد که باکتریها به راحتی شکسته می شوند.

 

آلکیل بنزن

کاربردها

آلکیل بنزن های خطی که بعضاً با نام LAB نیز شناخته می شوند خانواده ای از ترکیبات آلی با فرمول C6H5CnH2n + 1 هستند.

آنها عمدتا به عنوان واسطه در تولید مواد فعال کننده سطح، برای استفاده در مواد شوینده تولید می شوند.

کارایی آلکیل بنزن خطی به عنوان سورفاکتانت به وضوح مشخص شده است و این یکی از ایمن ترین و مقرون به صرفه ترین محصولات در استفاده گسترده تجاری است.

آلکیل بنزن ها کاربردهای فنی گسترده ای دارند. به عنوان مثال این مواد با تعدادی اتم کربن در زنجیره جانبی بین 8 تا 16 واسطه در تولید مواد شوینده سولفوناته هستند. مشتقات آلکیل بنزن مانند آلکیل بنزن سولفونات ها از جمله موارد دیگری هستند که در کاربردهای مواد شوینده و سورفاکتانت استفاده می شوند. قانون محیط زیست ایجاب می کند که این محصولات قابل تجزیه بیولوژیکی باشند.

آلکیل بنزن ها با یک زنجیره آلیفاتیک منشعب از بین نمی روند، و با یک زنجیره خطی توسط باکتری های هوازی از آن خارج می شوند و بنابراین تمایل به تجمع در آب تخلیه شده از گیاهان با استفاده از این مواد شوینده دارند. کاملاً مشهود است که، برای تجزیه بیولوژیکی، مهم است که زنجیره آلکیل به صورت خطی باشد، یعنی با شاخه بسیار کم یا بدون شاخه و در صورت وجود، کربن چهارمری کم باشد. به همین ترتیب، آلکیل بنزن های خطی از اوایل دهه 1960 به عنوان ماده شوینده غالب ظاهر شده اند که ناشی از نیاز محیطی به تولید مواد شوینده قابل تجزیه است.

دلیل استفاده از این آلکیل بنزن چیست؟

از آلکیل بنزن خطی LAB بعنوان سورفاکتانت در محلولهای رقیق برای خاصیت پاک کنندگی استفاده می شود. آلکیل بنزن خطی از نفت گرفته شده و به دلیل کم هزینه بودن، شوینده اصلی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. LAB ماده اولیه اساسی برای تولید بیشترین ماده شوینده است. نیاز به سالم ماندن و عاری از بیماری در استفاده از شوینده ها، پاک کننده های خانگی و لباسشویی نقشی اساسی دارد.

آلکیل بنزن سولفونیک اسید خطی LABSA به دلیل هزینه نسبتاً پایین و عملکرد خوب، بزرگترین سورفکتانت مصنوعی است. LAB مستقیم زنجیر شده است و می توان آن را به صورت پودری پایدار که قابل تجزیه بیولوژیکی است خشک کرد. LAB همچنین برای تولید LABSA و آلکیل بنزن سولفونات خطیLAS  مورد نیاز است که بیشترین سهم جهانی را در بخش سورفاکتانت مصنوعی تشکیل می دهد. حدود 83-87٪ LAS در مواد شوینده خانگی، مایعات ظرفشویی، مایعات لباسشویی، پودر لباسشویی و سایر پاک کننده های خانگی استفاده می شود.

ملاحظات زیست محیطی

LAB  در مورد تأثیر آن بر محیط زیست و سلامت انسان مورد نگرانی قرار گرفته است. آیین نامه شورای اروپا منجر به ارزیابی گسترده آن شد. تجزیه و تحلیل چرخه زندگی انتشارات و در نتیجه مواجهه محیطی و انسانی را در نظر گرفت. به دنبال ارزیابی قرار گرفتن در معرض، مشخصات زیست محیطی برای هر هدف حفاظتی در محفظه های آبی، خشکی و خاک تعیین شد. برای سلامتی انسان سناریوهای قرار گرفتن در معرض شغل، مواجهه با مصرف کننده و قرار گرفتن در معرض انسان به طور غیرمستقیم از طریق محیط بررسی شده و خطرات احتمالی شناسایی شده است.

در این گزارش مشخص شد که هیچ نگرانی برای محیط زیست و سلامت انسان وجود ندارد. نیازی به آزمایش بیشتر یا اقدامات کاهش خطر فراتر از مواردی نیست که در حال حاضر انجام می شود.

ضمنا برای خرید این محصول هم اکنون میتوانید با کارشناسان فروش سیکاکم تماس حاصل نموده از آنالیز و در صورت نیاز نمونه محصول را دریافت نمائید.

 

4 دیدگاه در “آلکیل بنزن

 1. ربابه بابایی گفت:

  بسیار جامع و کامل
  متشکر

  1. محمد آزادی گفت:

   درود
   بسیار خرسندیم که رضایت شما را جلب کرده ایم – حمایت های شما عزیزان باعث دلگرمی و تولید محتواهای با کیفیت تر خواهد شد
   سپاس

  1. محمد آزادی گفت:

   Hello
   how can I help you

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *