شوینده, کشاورزی

هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول

هیپوکلریت سدیم
زمان مطالعه: 4 دقیقه

هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول

هیپوکلریت سدیم (NaOCl) محلول ساخته شده از واکنش کلر با محلول هیدروکسید سدیم است. آب ژاول، که معمولاً سفید کننده نامیده می شود، کاربردهای مختلفی دارد و یک ماده ضد عفونی کننده/ضد میکروبی عالی است.

مشخصات هیپوکلریت سدیم چیست؟

آب ژاول یک محلول شفاف، کمی مایل به زرد و بوی مشخص است.

به عنوان یک ماده سفید کننده برای مصارف خانگی، معمولاً حاوی 5٪ هیپوکلریت سدیم است (با PH در حدود 11، تحریک کننده است). اگر غلیظ تر باشد، حاوی غلظت 10-15٪ هیپوکلریت سدیم است (با PH در حدود 13، می سوزاند و خورنده است).

آب ژاول ناپایدار است. کلر با سرعت 0/75 گرم کلر فعال در روز از محلول تبخیر می شود. سپس هیپوکلریت سدیم گرم شده از هم می پاشد. این اتفاق زمانی می افتد که هیپوکلریت سدیم با اسیدها، نور خورشید، فلزات خاص و گازهای سمی و خورنده از جمله گاز کلر تماس پیدا کند. آب ژاول یک اکسید کننده قوی است و با ترکیبات و گیرنده های قابل اشتعال واکنش نشان می دهد. محلول هیپوکلریت سدیم یک پایه ضعیف است که قابل اشتعال است.

این خصوصیات را باید هنگام حمل، نگهداری و استفاده از آب ژاول در نظر داشت.

با افزودن هیپوکلریت سدیم به آب، مقدار pH چه اتفاقی می افتد؟

به دلیل وجود سود سوز آور در آب ژاول،PH  آب افزایش می یابد. وقتی هیپوکلریت سدیم در آب حل می شود، دو ماده تشکیل می شود که در اکسیداسیون و گندزدایی نقش دارند. اینها اسید هیپوکلروس (HOCl) و یون هیپوکلریت کمتر فعال (OCl-) هستند. PH آب، میزان اسید هیپوکلروس را تعیین می کند. در حالی که از آب ژاول استفاده می شود، از اسید کلریدریک (HCl) برای کاهش pH استفاده می شود. از اسید سولفوریک می توان به عنوان جایگزینی برای اسید استیک استفاده کرد. در صورت استفاده از اسید سولفوریک گازهای مضر کمتری تولید می شوند. اسید سولفوریک یک اسید قوی است که به شدت با بازها واکنش می دهد و بسیار خورنده است.

چگونه می توان هیپوکلریت سدیم تولید کرد؟

آب ژاول را می توان به دو روش تولید کرد:

– با محلول نمک در آب نرم شده، که منجر به محلول نمکی غلیظ می شود. این محلول الکترولیز شده و محلول آب ژاول را در آب تشکیل می دهد. این محلول حاوی 150 گرم کلر فعال  (Cl2)در هر لیتر است. در طی این واکنش گاز هیدروژن انفجاری نیز تشکیل می شود.

– با افزودن گاز کلر (Cl2) به سود سوزآور .(NaOH) وقتی این کار انجام شد، آب ژاول، آب و نمک (NaCl)  طبق واکنش زیر تولید می شود:

NaOH  → NaOCl + NaCl + H2O2Cl2+

هیپوکلریت سدیم

کاربردهای آب ژاول چیست؟

از هیپوکلریت سدیم در مقیاس وسیع استفاده می شود. به عنوان مثال در کشاورزی، صنایع شیمیایی، صنایع رنگ و آهک، صنایع غذایی، صنایع شیشه، صنایع کاغذ، صنایع دارویی، صنایع مصنوعی و صنایع دفع زباله. در صنعت نساجی از آب ژاول برای سفید کردن منسوجات استفاده می شود. بعضی اوقات به فاضلاب صنعتی اضافه می شود. این کار برای کاهش بو انجام می شود. هیپوکلریت سدیم، گاز هیدروژن گوگرد(SH)  و آمونیاک (NH3) را خنثی می کند. همچنین برای سم زدایی از حمام سیانور در صنایع فلزی استفاده می شود. می توان از آب ژاول برای جلوگیری از رشد جلبک و صدف در برج های خنک کننده استفاده کرد. در تصفیه آب، از هیپوکلریت برای ضدعفونی آب استفاده می شود. در منازل از آب ژاول به طور مکرر برای تصفیه و ضد عفونی خانه استفاده می شود.

مزایا و معایب استفاده از هیپوکلریت سدیم چیست؟

مزایا

آب ژاول به عنوان ضد عفونی کننده دارای مزایای زیر است:

در صورت تولید در سایت، به راحتی قابل ذخیره و حمل و نقل است. مقدار مصرف آن ساده است. حمل و نگهداری هیپوکلریت سدیم بی خطر است. آب ژاول به اندازه گاز کلر برای ضد عفونی موثر است.

معایب

هیپوکلریت سدیم ماده ای خطرناک و خورنده است. هنگام کار با آب ژاول، اقدامات ایمنی برای محافظت از کارگران و محیط زیست باید انجام شود. هیپوکلریت سدیم نباید با هوا تماس داشته باشد، زیرا این امر باعث تجزیه آن می شود. هیپوکلریت سدیم و کلر، Giardia Lambia و Cryptosporidium را غیرفعال نمی کنند.

اثرات بهداشتی در معرض مصرف هيپوكلريت سديم

مصرف آب ژاول ممكن است باعث سوختگي در دهان و گلو، تحريك دستگاه گوارش، حالت تهوع، استفراغ و اسهال و تنفس شود. در صورتي كه هيپوكلريت سديم با محلول هاي اسيدي و قليايي مخلوط شود، منجر به سوزش گلو و ریه ها، تحریک چشم و بینی، سردرد، سرفه و گلو درد شود. آب ژاول خورنده است و ممکن است پوست را تحریک کند یا باعث سوزش، درد، التهاب و تاول شود. قرار گرفتن در معرض چشم ممکن است باعث تحریک، درد، سوزش، فوتوفوبیا و شبکیه شود.

هیپوکلریت سدیم

استفاده از آب ژاول در استخرها

غلظت آب ژاولی که در استخرها وجود دارد به طور کلی برای افراد مضر نیست. وقتی کلر در آب زیاد باشد، این باعث سوزاندن بافت های بدن می شود که به مجاری هوا، معده و روده، چشم و پوست آسیب می رساند. هنگامی که از هیپوکلریت سدیم در استخرها استفاده می شود، گاهی اوقات باعث قرمزی چشم می شود. وقتی مقدار زیادی اوره (مخلوطی از ادرار و عرق) وجود دارد، اسید هیپوکلروس و اوره واکنش داده و کلرامین تشکیل می دهند. این کلرامین ها غشای مخاطی را تحریک می کنند و به اصطلاح “بوی کلر” ایجاد می کنند. در بیشتر استخرها با تصفیه آب و تهویه از بروز این مشکلات جلوگیری می شود. تحریک چشم بعد از مدتی از بین می رود.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم، برای اطلاع از قیمت این محصول و همچنین دریافت آنالیز محصول می توانید هم اکنون با کارشناسان فروش سیکاکم تماس حاصل فرمائید. برای مشاهده اطلاعات محصول کلیک کنید.

2 دیدگاه در “هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول

 1. سلمان رهنما گفت:

  بسیار خوب و مفید
  یک بشکه آب ژاول تحویل مشهد میخواستم

  1. محمد آزادی گفت:

   سلام
   لطفا با واحد فروش تماس حاصل فرموده و پیش فاکتور دریافت کنید
   09390090088
   05191090188

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *