شوینده, کشاورزی

حلال سولوسو، انواع و کاربردهای آن

حلال سولوسو
زمان مطالعه: 5 دقیقه

حلال سولوسو، تحت عنوان مایعات معطر در ایالات متحده، از عیارهای معطر سنگین با قابلیت حلالیت بالا و ویژگی های تبخیر کنترل شده هستند.

دو کاربرد اصلی این حلال، استفاده در مواد شیمیایی و پوشش های کشاورزی است. در کاربردهای کشاورزی، حلال سولوسو می تواند به عنوان حلال برای مواد فعال، معمولاً در کنسانتره های امولسیون پذیر استفاده شوند. در پوشش ها، از آنها به عنوان حلال در کاربردهای معماری و صنعتی استفاده می شود.
حلال سولوسو معطر یکی از پنج نوع عمده فرآورده های نفتی است. روغن حلال کاربردهای گسترده ای دارد. مصرف بیشترین مقدار روغن حلال، رنگ (که به عنوان روغن حلال رنگ شناخته می شود) و به دنبال آن روغن خوراکی، جوهر چاپ، چرم، سموم دفع آفات، لاستیک، مواد آرایشی، ادویه جات، داروسازی، اجزای الکترونیکی و…. در حال حاضر، حدود 400-500 نوع حلال در بازار به فروش می رسد که در این میان روغن حلال (هیدروکربن، حلال، ترکیب بنزن) حدود نیمی از آنها را تشکیل می دهد. هیدروکربن معطر، معمولاً هیدروکربن حاوی حلقه بنزن در یک مولکول است.

سری معطرهای سولوسو دارای قابلیت های بالای تبخیر کنترل شده هستند که آنها را برای استفاده در بسیاری از کاربردهای صنعتی مانند مواد افزودنی، رنگ و پوشش ها، سموم دفع آفات، مواد مرطوب کننده و مایعات مناسب می کند. آنها در سه دامنه جوش با نوسانات مختلف در دسترس هستند. همچنین گریدهای نفتالین و فوق العاده کم نیز وجود دارد. تمام گریدهای Solvesso محصولات ExxonMobil Chemical هستند.

Aromatic Solvent C9 چیست؟

حلال سولوسو مجموعه ای از مولکول های آلی هستند که پیوندهای حلقوی یکسان تشکیل می دهند. رزین های هیدروکربن معطر C9 / C10 / C12 به طور معمول نامگذاری می شوند زیرا توسط تعداد مونومرهای کربن در ماده شیمیایی تعریف می شوند. هیدروکربنهای معطر دارای بوی معطر مشخص و رنگ معمولی گاردنر 6 – 10 (زرد تیره تا قهوه ای تیره) هستند. آنها در آب، الکلها و کتونها محلول نیستند، با این حال در هیدروکربنهای آلیفاتیک و حلالهای هیدروکربن کلر حل می شوند.

حلال سولوسو

برای چه استفاده می شود؟

حلال سولوسو عمدتا در چسب‌ها، جوهرهای چاپ، درزگیرها، لاستیک پلی کوروپرن، ترکیبات پخت بتن، مواد ضد خشک کننده و رنگها استفاده می شود. سازگاری خوبی با SBR ،SIS ،SEBS و SEPS دارند و می توانند به عنوان چسب حساس به فشار، چسب ذوب داغ و لاستیک مصنوعی استفاده شوند. همچنین می توان آنها را روی پوشش های موجود در کشتی ها، وسایل نقلیه و پل ها قرار داد زیرا باعث بهبود درخشندگی، افزایش سختی و مقاومت در برابر آب در مناطق می شوند. در صنعت چاپ، رزین نفت باعث افزایش مقاومت در برابر آب، مصرف حلال و مقاومت در برابر خشک شدن می شود. از آنها برای علامت گذاری در جاده های گرم نیز استفاده می شود. بازارهای مصرف کننده نهایی این محصول صنایع رنگ، پوشش و لاستیک است.

حلال معطر C10 (سولوسو 150)

حلال معطر C10  به نام Solvesso 150 ، aromatic 150 ، A150 و kocosol 150، مایعی شفاف و بی رنگ با بوی معطر ملایم و از خانواده هیدروکربن های نفتی است و عمدتا از هیدروکربن های معطر C9-C11، عمدتا C10 تشکیل شده است. حلالهای معطر Naphtaha (solvesso 150)، در زمینه کشاورزی، قارچ کش، حشره کش و علف کش تولید شده علیه سموم دفع آفات به عنوان محلول های ماده فعال و حامل استفاده می شود.

حلال سولوسو 150 چگونه تولید می شود؟

حلال معطر C10 از تقطیر جریانهای معطر حاصل از روغن خام تولید می شود. فرایندها و تجهیزات تولید، انتقال و ذخیره سازی این حلالهای معطر به طور مداوم و محصور شده است.

پیش بینی می شود تولید جهانی محصولات سنگین معطر از نوع نفتا مانند A150 بیش از 450 هزار تن در سال باشد.

شرایط نگهداری و انبار کردن سولوسو 150

حلال معطر C10 را می توان در ظروف استیل و  یا مخازن ایزو نگهداری کرد و توسط کامیون های مخزن دار یا کشتی های فله حمل کرد. باید در یک مکان خنک، خشک و دارای تهویه مناسب و بدون خطر احتراق نگهداری شود. سولوسو 150 دارای وزن مخصوص 0.855 و نقطه اشتعال 55 درجه سانتیگراد است که آن را قابل اشتعال می کند و در گروه بسته بندی III طبقه بندی می شود.

حلال سولوسو

Aromatic Solvent C10  برای چه استفاده می شود؟

حلال سولوسو 150 با نقطه جوش بالا (181-205 درجه سانتیگراد) حلال هیدروکربن آروماتیک است که عمدتا در رنگ و پوشش، جوهر چاپ و صنایع شیمیایی استفاده می شود. دارای نقطه اشتعال و سرعت تبخیر بیشتر از زایلن است و آن را در صنعت رنگ و پوشش مفید می کند. همچنین هیچ محتوای اتیل بنزن ندارد و بنابراین برای فرمولاسیون های شیمیایی و آفت کش های دوستدار محیط زیست مطلوب است.

حلال سولوسو 150 ترکیبی از رزین برای ریخته گری ها است و در میادین نفتی کاربردهای حفاری دارد. همچنین برای استفاده در مایعات افزودنی فرآیندی مانند فرمولاسیون های کلرو لاستیک، رزین های مصنوعی و الکیدهای اصلاح شده روغن مناسبی است.

Aromatic Solvent C12  (سولوسو 200) چیست؟

حلال معطر (C 12) به نام نفتا حلال، Garosol 200 ،Solvesso 200 ،aromatic 200  و روغن شستشو نیز شناخته می شود) مایعی شفاف و کمی زرد رنگ و معطر است و در آب محلول نیست. این بخشی از خانواده هیدروکربن های نفتی است و دارای نام شیمیایی هیدروکربن های معطر 64742-94-5 است.

حلال سولوسو 200 چگونه تولید می شود؟

حلال معطر C 12 یک ماده معطر سنگین است که از تقطیر جریانهای معطر حاصل از روغن خام تولید می شود.

شرایط نگهداری و انبار کردن سولوسو 200

حلال معطر C 12 در ظروف استیل و یا مخازن ایزو ذخیره می شود و می توان آن را توسط کشتی های فله یا کامیون های مخزن دار حمل کرد. باید در محلی نگهداری شود که هم خنک باشد و هم تهویه خوبی داشته باشد. وزن مخصوص آن 0.975 و نقطه اشتعال آن 95 درجه سانتی گراد است.

Aromatic Solvent C12  چه کاربردهایی دارد؟

حلال سولوسو 200 یک ماده شیمیایی مفید صنعتی است زیرا دارای نقطه جوش زیاد (تقریباً 220-305 درجه سانتیگراد)، سرعت تبخیر آهسته و نقطه اشتعال زیاد است. همچنین از نظر آلایندگی هوا کم خطر و نسبتاً سازگار با محیط زیست است. مجموعه این عوامل باعث می شود که حلال معطر C12 در بسیاری از کاربردها مانند پوشش های ساخت بالا و جوهرهای چاپ مطلوب باشد. مواد شیمیایی کشاورزی، مواد شیمیایی میدان نفتی؛ مواد افزودنی سوخت و امولسیون کننده ها و سورفاکتانت ها.

همچنین در مواد شیمیایی تصفیه آب، روغنهای فرآوری شده و به عنوان ماده شیمیایی ریخته گری نقش دارد. در روان کننده ها و بازدارنده های خوردگی و در رنگ های پایه حلال استفاده می شود.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم، برای اطلاع از قیمت این محصول و همچنین دریافت آنالیز محصول می توانید هم اکنون با کارشناسان فروش سیکاکم تماس حاصل فرمائید. برای مشاهده اطلاعات محصول کلیک کنید.

6 دیدگاه در “حلال سولوسو، انواع و کاربردهای آن

 1. مهدی شاملو گفت:

  بسیار مطلب مفیدی بود، مقاله ای در خصوص این حلال در اینترنت به این نقدار جامع ندیده بودم از شما سپاسگزارم، سایت خوبی دارید

  1. محمد آزادی گفت:

   سپاسگزارم
   امیدوارم ما رو به دوستان تون هم معرفی کنید

 2. کیانا کامرانیان گفت:

  بسیار عالی و مفید بود، از زحمات شما متشکرم ساییتون عالیه
  امیدوارم ادامه دار باشه

  1. محمد آزادی گفت:

   از این همه لطف و محبت شما سپاسگزارم.
   با حمایتهای عزیزانی چون شما و یاری حضرت حق حتما با قدرت بیشتریب ادامه خواهد داشت.

 3. امید طالبی گفت:

  سولوسو ۱۰۰ و ۱۵۰ و ۲۰۰ قیمت میفرمائید

  1. محمد آزادی گفت:

   جناب طالبی
   لطفا با شماره های شرکت تماس حاصل فرمائید
   با شما تماس گرفته شد پاسخ ندادید
   05191090188
   09390090088
   09193090930

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *